| |
Zagrożenie!
Pogoda. Potężny cyklon na północnym Atlantyku. Przyniósł wiatr o sile huraganu, opady i wysokie fale. Zimy w Polsce nadal nie będzie

Pogoda. Potężny cyklon na północnym Atlantyku. Przyniósł wiatr o sile huraganu, opady i wysokie fale. Zimy w Polsce nadal nie będzie

Kilka dni informowaliśmy, że pogoda nie będzie rozpieszczać m.in. mieszkańców Islandii. Utrzymujący się od dłuższego czasu wzór pogodowy sprzyja powstawaniu niezwykle głębokich ośrodków niżowych. Jeden z nich poprzedniej doby przyniósł intensywne opady deszczu i śniegu oraz wiatr o sile huraganu.

Głęboki cyklon w rejonie Islandii na północy Atlantyku. Zdjęcie satelitarne MetOp-B AVHRR, 10 stycznia 2020 roku

Pogoda Bombogeneza Cyklon Atlantyk Islandia

Zdjęcia satelitarne jednoznacznie wskazały, że był wyjątkowo silny. Cyklon wzmacniał się bardzo szybko, bo pomiary wskazywały na spadek ciśnienie w tempie 8-10 hPa w ciągu 3h. W centrum cyklonu ciśnienie spadło poniżej 940 hPa.

Prognozowany układ baryczny w Europie o godz. 13:00, 11 stycznia 2020 roku

Pogoda bombogeneza mapa cyklon układ baryczny w Europie

W ciągu doby 10/11.01 głęboki niż zaczął się wypełniać, ponadto powstał niż wtórny, dlatego w rejonie Islandii mamy obecnie niż Elisa I i II.

Prognozy indeksu NAO (oscylacji północnoatlantyckiej) nadal podtrzymują w kolejnych dniach możliwość powstawania kolejnych ośrodków niżowych wędrujących w rejon Islandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Skandynawii.

Prognoza indeks NAO Atlantyk

Taka sytuacja w 2 dekadzie stycznia nadal nie będzie sprzyjać pojawieniu się zimy w Polsce.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!