| |
Zagrożenie!
Bomba chłodu wybuchła w Polsce. Miejscami tylko 16 stopni. Kiedy w sierpniu będzie cieplej?

Bomba chłodu wybuchła w Polsce. Miejscami tylko 16 stopni. Kiedy w sierpniu będzie cieplej?

Wszystko wskazuje na to, że sierpień zakończy się ostatecznie temperaturą w pobliżu normy lub nieco poniżej normy klimatycznej. Krótkotrwałe ocieplenie i pierwszy upał w połowie miesiąca zredukował znaczącą ujemną anomalię temperatury, ale to nie wystarczyło, aby przejść w skali całego miesiąca na anomalię dodatnią. Do Polski dotarło ponownie znaczące ochłodzenie, które definitywnie wyparło cieplejsze powietrze poza wschodnią granicę. Adwekcja zimnego powietrza z północnego zachodu była bardzo szybka, dlatego mówimy, że wybuchła bomba chłodu, bo jeszcze wczoraj 16.08 np. w Tarnowie temperatura wzrosła do 31 stopni C., a dziś notowano zaledwie 18 st. C. Temperatura spadła więc miejscami nawet o 13 st. C. Takie temperatury w Polsce w sierpniu oczywiście mogą się zdarzać, ale generalnie są one rzadkie, ponadto dużo poniżej normy. Normalnie o tej porze roku powinniśmy notować co najmniej 24-29 st. C.

Bomba chłodu dotarła do Polski. Ochłodzenie jest znaczące. Anomalia temperatury w Polsce i Europie, 17 sierpnia 2021

Ochłodzenie i bomba chłodu w sierpniu 2021 w Polsce, kiedy będzie cieplej, czy wróci upał

Zimne powietrze do Polski sprowadził niż znad Skandynawii przesuwający się nad Bałtyk. Jest on dziś przyczyną silnych porywów wiatru, szczególnie nad morzem oraz miejscami burz i opadów na wybrzeżu. Chłodne powietrze napłynęło z dalekiej północy. W dolnej troposferze napływa wprost z Arktyki, w tym z Grenlandii.

Bomba chłodu napłynęła z północnego zachodu. Prognozowana trajektoria wsteczna powietrza do Warszawy, 18 sierpnia 2021

Bomba chłodu wybuchła w Polsce, sierpień 2021, kiedy będzie cieplej, prognoza temperatury

Mimo pojawienie się pierwszego upału w połowie sierpnia, to miesiąc ten nadal w skali kraju jest z temperaturą poniżej normy, aczkolwiek w ostatnich dniach ujemna anomalia została znacznie zredukowana. 

Dość chłodny sierpień 2021 w Polsce. Zanotowana anomalia temperatury, do 16 sierpnia 2021

Ochłodzenie w sierpniu 2021, kiedy będzie cieplej, czy wróci upał, jaka pogoda do końca sierpnia 2021 w Polsce

We wtorek 17.08 po przejściu chłodnego frontu, zanotowaliśmy wyraźny pierwszy powiew jesieni tego lata. Temperatura miejscami, zwłaszcza w Ustce wzrosła zaledwie do 16 st. C.

Pierwszy powiew jesieni w sierpniu w Polsce. Zanotowana temperatura maksymalna, 17 sierpnia 2021

Bomba chłodu, pierwszy powiew jesieni, temperatura w Polsce 17-18 sierpnia 2021, mapa pogodowa

W najbliższych dniach temperatura nieco wzrośnie i przeważnie, będziemy notować maksymalnie 18-25 st. C., czyli nadal przeważnie będzie poniżej normy lub miejscami w pobliżu. Na ogół najchłodniej, będzie nad morzem. Temperatury nie będą sprzyjać kąpielom w Bałtyku. Generalnie, będą możliwe również okresowe i krótkotrwałe powroty wyższych temperatur, ale będą one mieć ograniczony zasięg. Temperatura w skali całego tygodnia pozostanie jednak poniżej normy.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 17-24 sierpnia 2021

Pogoda na sierpień 2021, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, do 24 sierpnia 2021

Najbliższe wyraźnie cieplejsze dni na przeważającym obszarze Polski są spodziewane 21-22 sierpnia 2021, czyli w pobliżu najbliższego weekendu. Wówczas miejscami temperatura powinna przekroczyć 25 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 21 sierpnia 2021

Pogoda, kiedy będzie cieplej w sierpniu, prognoza temperatury 21 sierpnia 2021

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 22 sierpnia 2021

Pogoda, kiedy będą wyższe temperatury w sierpniu, jak długo potrwa ochłodzenie, prognoza temperatury w Polsce, 22 sierpnia 2021

W przypadku pewniejszych prognoz ze wzrostem temperatury, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!