| |
Zagrożenie!
W nocy atak zimy w Tatrach. Może spaść nawet 20 cm śniegu

W nocy atak zimy w Tatrach. Może spaść nawet 20 cm śniegu

Przed nami wrześniowy atak zimy w Tatrach. Nasze prognozy wskazywały, że w tym tygodniu śnieg spadnie w polskich górach i pogoda nie zawiedzie miłośników zimy. Napływ zimnego powietrza pokryje się ze strefą nasuwającego się zachmurzenia frontowego. Opady deszczu będą najbliższej nocy 21/22 września 2021 przemieszczać się z północnego zachodu na południe Polski. Nocą w Tatrach deszcz i deszcz ze śniegiem przejdzie w opady intensywnego śniegu. Prognozy oparte na modelach pogodowych z dużą rozdzielczością przestrzenną wskazują, że miejscami może spaść nawet 10-20 cm śniegu. W środę 22 września pojawią się zatem zimowe warunki w Tatrach. Dojście w wyższe partie Tatr będzie wymagać specjalistycznego sprzętu. Na pewno biało zrobi się w rejonie Kasprowego Wierchu.

Pogoda. Atak zimy w Tatrach. Prognoza opadów śniegu w nocy 21/22 września 2021

Opady śniegu w Tatrach przyniesie strefa opadów z północy

Mimo, że obecne warunki pogodowe na to nie wskazują, bo na Podhalu w Tatrach jest dość pogodnie ze sporą ilością przejaśnień i rozpogodzeń, to pogoda się załamie już najbliższej nocy 21/22.09. Poniżej ujęcie z Doliny Pięciu Stawów. Dane: Monitoring TOPR, godzina 11:46, 20 września 2021.

Pogoda. Wrześniowy atak zimy w Tatrach, prognoza opadów śniegu do 22 września 2021

W nocy z wtorku na środę nad Podhale dotrze obszar dość intensywnych opadów deszczu, ale im wyżej w Tatrach, tym wzrośnie prawdopodobieństwo opadów śniegu, które powinny być możliwe szczególnie od wysokości 1700-1800 m n.p.m. Wskazuje na to ujemna izoterma temperatury prognozowane na tej wysokości. Poniżej prognozowany zasięg i rodzaj opadów w Polsce, do godziny 02:00, 22 września.

Pogoda. Śnieg w Tatrach, zima we wrześniu 2021 w Polsce

Do środy spadnie w Tatrach miejscami 10-20 cm śniegu

Prognozy numeryczne nieco zwiększyły sumę opadów śniegu w Tatrach względem poprzednich wyliczeń. Szwajcarski model wskazuje, że do środy 22 września, w Tatrach suma opadów śniegu może sięgać 5-20 cm, z czego część osiądzie.

Pogoda. Zima w Tatrach, wrzesień 2021, prognoza opadów śniegu

Grubość pokrywy śnieżnej w ciągu dnia może wynosić miejscami do około 2-13 cm.

Pogoda. Śnieg w Tatrach, prognoza opadów śniegu i grubości pokrywy śnieżnej, 22 września 2021

W Tatrach już czuć nadchodzący atak zimy. Temperatura minimalna minionej nocy na Kasprowym Wierchu spadła do -4,4 st. C. Miejscami poprószył słaby śnieg, powstała również szadź i lód szklisty.

Skutki tegorocznego wrześniowego ataku zimy w Tatrach, będą jednak widoczne jutro 22.09.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!