| |
Zagrożenie!
Pogoda. Uderzenie zimy na południu Polski. Miejscami spadło 20-55 cm śniegu. W Tatrach obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego

Pogoda. Uderzenie zimy na południu Polski. Miejscami spadło 20-55 cm śniegu. W Tatrach obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego

Zgodnie z naszymi prognozami, minionej doby zaatakowała śnieżna zima na południu Polski. Mieszkańcy rejonów podgórskich i górskich, zwłaszcza w Małopolsce, na Podkarpaciu, a także w województwie śląskim rozpoczęli dzień w towarzystwie sporej pokrywy śnieżnej.

Pogoda wreszcie przyniosła prawdziwą zimę. Według danych IMGW w wielu miejscach spadło, od 20, do nawet 55 cm śniegu!

Hala Gąsienicowa z widoczną zasypaną stacją meteorologiczną IMGW. Monitoring TOPR

Atak zimy na południu Polski. Opady śniegu, 5 lutego 2020

W Cisnej w Bieszczadach spadło 22 cm, w Krynicy i Międzygórzu 25 cm, w Paczynie i Tyliczu 30 cm. Największy przyrost pokrywy śnieżnej zanotowano na Podhalu, szczególnie w Tatrach. Nad Morskim Okiem oraz w Dolinie Pięciu Stawów spadło 40 cm, a na Kasprowym Wierchu 55 cm! Całkowita grubość pokrywy śnieżnej na szczycie wynosi 151 cm.

Kościelisko - widok na Czerwone Wierchy. Monitoring TOPR

Atak zimy na południu Polski, Małopolska 5 lutego 2020

Atak zimy potęgują występujące zawieje i zamiecie śnieżne. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne, bo szlaki w wielu miejscach mogą być oblodzone i śliskie, a śnieg jest mokry. Poruszanie się w warunkach zimowych w wyższych partiach gór wymaga bardzo dużego doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu, takiego, jak raki, czekan i kask. W górach w najbliższych dniach nadal chwilami mogą występować opady śniegu. Ponadto spodziewany jest silniejszy mróz. Krótko mówiąc - zima na całego.

DobraPogoda24, IMGW, TOPR


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!