| |
Zagrożenie!
 Pogoda. Majowy „atak zimy” w Polsce. Wstępna prognoza opadów śniegu 11-12 maja 2020

Pogoda. Majowy „atak zimy” w Polsce. Wstępna prognoza opadów śniegu 11-12 maja 2020

Trend pogody zapowiadający powiew arktycznego powietrza na początku przyszłego tygodnia około 11-12 maja nie ulega zmianie. Prognoza pogody nadal przewiduje w czasie Zimnych Ogrodników wdarcie się chłodu do Polski, pojawienie sporego kontrastu temperatury i opadów deszczu przechodzących miejscami w śnieg. Ponadto lokalnie mogą wystąpić burze. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że śnieg spadnie nie tylko w górach i rejonach podgórskich, ale także na nizinach, gdzie może na kilka godzin utworzyć pokrywę śnieżną.

Mimo, że do spodziewanego terminu pozostało 4 dni, to nadal występują spore rozbieżności w prognozach pod względem terminu wdarcia się zimnego powietrza oraz rodzaju i zasięgu opadów w poszczególnych regionach.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów i ich rodzaj w nocy z 11/12 maja 2020. Model GFS

Atak zimy maj 2020 w Polsce Zimni Ogrodnicy opady śniegu przymrozki

Prognozy wskazują, że zimne powietrze zacznie się wdzierać do Polski 11 maja. Prognozowany jest spory kontrast temperatury nad krajem, między zachodnimi, a południowo wschodnimi dzielnicami. Aktualnie największy kontrast przewiduje model ECMWF.

Prognozowany kontrast temperatury 11 maja 2020. Model ECMWF

Pogoda majowy atak zimy opady śniegu w Polsce zimni ogrodnicy maj 2020

Znacznie niższą temperaturę na południowym wschodzie przewiduje obecnie model ICON i GFS, dlatego ich prognoza zasięgu opadów śniegu w nocy z 11/12 maja 2020 jest znacznie większa.

Prognozowana suma i zasięg opadów śniegu do 12 maja 2020. Model ICON

Pogoda opady śniegu zima maj 2020 w Polsce prognoza 11-12 maja 2020

Prognozowana suma i zasięg opadów śniegu do 12 maja 2020. Model ECMWF

Pogoda zimni ogrodnicy opady śniegu zima w maju 2020

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna we wtorek 12 maja 2020 o poranku. Model GFS

Pogoda atak zimy w maju 2020 w Polsce prognoza opadów śniegu Zimni Ogrodnicy

Reasumując, pewne jest, że 11 maja do Polski zacznie się wdzierać powietrze arktyczne, ale początkowo na południowym wschodzie kraju, będzie jeszcze zalegać znacznie cieplejsza masa powietrza. Tempo adwekcji zimnego powietrza ulega nadal zmianom w prognozach, a przez to prognozowany zasięg opadów śniegu jest różny. Nie zmienia to faktu, że ochłodzenie nastąpi, a wraz z nim opady deszczu przejdą w śnieg. Miejscami na nizinach zdoła się zabielić lub powstać warstwa śniegu, ale ten potencjalny powiew zimy potrwa bardzo krótko. Prognozy są obecnie zgodne, że śnieg miejscami zacznie i będzie padać w nocy z 11/12 maja. Warto śledzić kolejne prognozy, bo aktualnie występują spore rozbieżności, które im bliżej terminu, to będą się zmniejszać.

DobraPogoda24


Komentarze
amp

U nas nie może być normalnie....

08 maj 2020 - 22:53
Odpowiedz