| |
Zagrożenie!
Niesamowite i przerażające. Aż 5 trąb wodnych powstało w pobliżu wybrzeża. To się raczej nie zdarza

Niesamowite i przerażające. Aż 5 trąb wodnych powstało w pobliżu wybrzeża. To się raczej nie zdarza

Niedawno informowaliśmy o pierwszej w tym sezonie trąbie wodnej w pobliżu polskiego wybrzeża, jaka rozwinęła się nad Zatoką Pucką, tymczasem aż 5 trąb wodnych powstało w pobliżu wybrzeża Harrington znajdującego się w Australii w stanie Nowa Południowa Walia. O ile jedna trąba wodna nie jest zjawiskiem wyjątkowo rzadkim, o tyle rozwinięcie się ich aż 5 blisko siebie, w tym samym czasie praktycznie się nie zdarza, dlatego warto odnotować ten fakt. Liczne trąby wodne powstały w aktywnej strefie konwekcji, w wyniku dużego pionowego gradientu temperatury i silnych prądów wstępujących. W skrajnych przypadkach tego typu trąby wodne mogą wejść na ląd, stając się typowym tornadem niosącym bardzo duże zagrożenie wiatrowe.

5 trąb wodnych w pobliżu australijskiego wybrzeża, 3 maja 2021, Harrington. Foto: Kirra Jane Moffitt

Pogoda, aż 5 trąb wodnych w Australii, Nowa Południowa Walia, Harrington, 3 maja 2021

Trąby wodne mają podobne cechy do trąb lądowych, wyjątek stanowią trąby wodne, którym nie towarzyszą burze. W tym przypadku po wejściu nad ląd, często szybko zanikają i rozpraszają się.

Liczne trąby wodne w Australii, 3 maja 2021. Foto: Instagram: @oldbarbs

Pogoda, duża liczba trąb wodnych w Australii, 3 maja 2021

Internauci w komentarzach podejrzewali fotomontaż. W sieci pojawiło się jednak sporo zdjęć i nagrań, które jednoznacznie wskazują, że zjawisko 5 trąb wodnym powstałych blisko siebie faktycznie się wydarzyło.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!