| |
Zagrożenie!
We wtorek 28.05 niż Dirk przyniesie burze i opady. Lokalnie niewykluczona trąba powietrzna

We wtorek 28.05 niż Dirk przyniesie burze i opady. Lokalnie niewykluczona trąba powietrzna

W ubiegłym tygodniu niewielki niż Axel spowodował na południu i południowym-wschodzie kraju ulewne opady deszczu, podnoszące poziom wody w rzekach i powodujące lokalne podtopienia. Pogoda w ostatnich kilkudziesięciu godzinach uległa ustabilizowaniu, ale nie tracimy czujności, bowiem już jutro 28.05 na zafalowaniu na froncie rozwinie się nad krajem kolejny niż Dirk, który również przyniesie ulewne opady i burze (mapa prawdopodobieństwa). 

Prognozowany układ baryczny we wtorek 28.05 o godz. 14:00

Niż Dirk pogoda prognoza

Centrum niżu Dirk w południe jest prognozowane w pobliżu pogranicza woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. To oznacza, że po wschodniej i południowej stronie niżu, będzie napływać ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza, w której dojdzie do rozwoju chmur kłębiastych, niosących intensywne, a miejscami ulewne opady deszczu (powodujące podtopienia) i burze, lokalnie z gradem i silnym wiatrem, w porywach powyżej 70-80 km/h.

Prognozowane przemieszczenie strefy opadów, między 28, a 29 maja

Prognoza pogody 28 29 maja

Prognozowany potencjał burzowy we wtorek 28.05 o godz. 17:00

Prognoza potencjał burzowy

Punktowo we wschodniej połowie kraju nie można również wykluczyć ryzyka zejścia trąby powietrznej. Trzeba się zatem liczyć z realnym zagrożeniem dla mienia i życia ludzkiego. Spokojnie będzie w zachodnich i południowo-zachodnich dzielnicach, gdzie zaznaczy się chłodniejsze powietrze z opadami deszczu.

Zachęcamy więc do sprawdzania we wtorek 28.05 danych radarowych oraz z detektorów wyładowań, aby na bieżąco śledzić rozwój wydarzeń.


Komentarze
Sebek

Będzie ciekawie

27 maj 2019 - 22:05
Odpowiedz