| |
Zagrożenie!
Zalania i podtopienia w Dobczycach i Komańczy. Burze nad południową i środkową Polską przynoszą liczne wyładowania, ulewy i grad

Zalania i podtopienia w Dobczycach i Komańczy. Burze nad południową i środkową Polską przynoszą liczne wyładowania, ulewy i grad

Zgodnie z prognozą pogody, sobotnie 18.07 popołudnie przynosi burze głównie na południu Polski, a także miejscami w centrum na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej. Burze generują liczne wyładowania atmosferyczne, ulewne opady deszczu, a także punktowo grad. Najwięcej komórek burzowych występuje obecnie w Małopolsce, na Podkarpaciu. W tej części kraju suma opadów miejscami przekroczyła 30 mm, a w Dobczycach w ciągu blisko 2 godzin spadło prawie 50 mm wody! Spore opady deszczu odnotowano również w Komańczy w woj. podkarpackim. Na stacji IMGW w ciągu godziny spadło 42,1 mm, z czego aż 34,9 mm wody w ciągu godziny! W obu miejscowościach doszło do licznych zalań i podtopień. Nadal śledzimy gdzie jest burza.

Burza w rejonie Jasła na Podkarpaciu. Foto: FB Kamil Chomiszczak

Burza 18 lipca 2020 ulewa, grad, zalania podtopienia Dobczyce i Komańcza

Burze wystąpiły również w rejonie Bieszczad, Beskidu Niskiego, Tarnowa, Krakowa, Roztocza, Warszawy, Łańcuta, Rzeszowa i Płocka. Lokalne burze występują także na południu woj. śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Ulewa, zalania i podtopienia w Dobczycach w Małopolsce, 18 lipca 2020

Komórki burzowe układają się wzdłuż linii zbieżności łącząc się miejscami w struktury wielokomórkowe. Na ogół przesuwają się z południowego wschodu na zachód i północny zachód. Wieczorem burze nadal będą występować, a w nocy 18/19 lipca zaczną zanikać, aczkolwiek najwięcej burz nadal spodziewamy się na południu Polski. 

Burze, 18 lipca 2020. Ulewa, zalania i podtopienia w Komańczy na Podkarpaciu

Burze w Polsce, 18 lipca 2020. Zanotowane wyładowania w ostatnich 2 godzinach

Burze w Polsce 18 lipca 2020 gdzie jest burza zalania podtopienia Komańcza i Dobczyce

Silna burza przeszła obok Rzeszowa, ale pojawiła się nad Łańcutem oraz w miejscowościach na północ od Rzeszowa, w Trzebownisku i Jasionce. Chmura generująca ścianę deszczu i lokalnie drobny grad była doskonale widoczna z centrum Rzeszowa. 

Burza w rejonie Rzeszowa, 18 lipca 2020

DobraPogoda24, IMGW-PIB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!