| |
Zagrożenie!

Blisko 600 interwencji strażaków przy usuwaniu skutków podtopień

W ciągu minionej doby 21/22.09 blisko 600-razy interweniowali strażacy przy usuwaniu skutków podtopień. Największe sumy opadów zanotowano w Małopolsce, a także miejscami w woj. śląskim oraz podkarpackim. W rejonie Podhala spadło ponad 70-100 litrów wody, a w wyższych partiach Tatr ponad 30 cm śniegu!

Jak poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, najczęściej interweniowali strażacy z Małopolski i Śląska. Działania strażaków, polegały przede wszystkim na wypompowywaniu wody z piwnic, zabezpieczaniu tych obiektów przed zalaniem, a także patrolowaniu wałów przeciwpowodziowych czy też ich umacnianiu i podwyższaniu. Usuwano również kilkaset połamanych drzew. Te działania, jak wyjaśnia Paweł Frątczak, prowadzono nie tylko na południu, ale także w województwach kujawsko-pomorskim i mazowieckim.

Żółty: stan wysoki, pomarańczowy: ostrzegawczy, czerwony: alarmowy

Mapa poziom rzek w Polsce

Aktualnie w ponad 20 miejscach rzeki przekraczają stany alarmowe, szczególnie w województwie małopolskim i śląskim. Kilka z nich ma miejsce również na północnym-zachodzie woj. mazowieckiego oraz w woj. warmińsko-mazurskim. Nie ma jednak zagrożenia powodziowego.

Druga strefa umiarkowanych i intensywnych opadów deszczu na południu i południowym-wschodzie kraju czeka nas w nocy z piątku na sobotę 22/23.09 oraz miejscami w ciągu dnia w sobotę, szczególnie na południu i południowym-zachodzie kraju.

Prognozy wskazują, że do końca tygodnia spadnie jeszcze około 10-40 litrów wody, najwięcej w rejonach podgórskich.

Prognozowana suma opadów do końca tygodnia. Model WRF

Model WRF Mapa

Dane: monitor IMGW


Komentarze
Marcin Szerląg

Podkarpackie jednak fala dużych opadów ominęła...Bardziej na zachód wszystko się rozlożyło.

22 wrzesień 2017 - 11:38
Odpowiedz
DobraPogoda24

Podkarpacie do końca tego tygodnia dostanie jeszcze trochę deszczu, kolejne opady już najbliższej nocy. Na przedstawianych wcześniej mapach były możliwe sumy opadów do godz. 10 w poniedziałek.

22 wrzesień 2017 - 12:48
Odpowiedz