| |
Zagrożenie!
Podmuch zimy wkroczy do Polski. Śnieg utrudni warunki na drogach. Wiemy, kiedy i gdzie będzie biało

Podmuch zimy wkroczy do Polski. Śnieg utrudni warunki na drogach. Wiemy, kiedy i gdzie będzie biało

Do Polski w tym tygodniu wkroczy podmuch zimy. Spodziewamy się nie tylko w górach, ale także miejscami na nizinach opadów deszczu ze śniegiem przechodzących w mokry śnieg. W co najmniej kilku regionach krajobrazy zdołają się zabielić. Śnieżyce utrudnią warunki na drogach, dlatego to już ostatni moment na zmianę opon bez niepotrzebnego stresu i stania w kolejkach. Na nizinach spadnie kilka cm białego puchu, a znacznie więcej na południu w rejonach podgórskich. Sprawdźmy, kiedy i gdzie zrobi się biało.

Podmuch zimy wkroczy do Polski. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu do 18 listopada 2023

Podmuch zimy wkroczy do Polski, śnieg spadnie na nizinach, będą trudne warunki na drogach przed 19 listopada 2023

W kolejnych dniach przechodzące niże ze strefami frontowymi zaciągną do Polski chłodniejsze masy powietrza, dlatego miejscami wystąpią już nie tylko opady deszczu, ale w chłodniejszych sektorach powietrza także należy oczekiwać opadów śniegu i początkowo deszczu ze śniegiem. Za nami przegląd najnowszych prognoz opadów, a w nich zaczynają się stabilizować trajektorie kolejnych ośrodków niżowych.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce w nocy na 17 listopada 2023

Podmuch zimy przyniesie śnieg w Polsce, prognoza opadów 16 listopada 2023

Druga połowa listopada rozpocznie się od ochłodzenia związanego z przejściem niżu ściągającego z północy zimną masę powietrza. Między 16-17 listopada opady deszczu przechodzące miejscami w śnieg będą możliwe szczególnie na północy i północnym wschodzie kraju szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce, 18 listopada 2023

Podmuch zimy i pierwszy śnieg na nizinach w Polsce, prognoza opadów 18 listopada 2023

Najnowsze wyliczenia numeryczne potwierdzają, że około 18 listopada nad Polską znajdzie się strefa opadów śniegu związana z niżem przechodzącym nad południowo wschodnie dzielnice kraju. Opady deszczu wraz ze spadkiem temperatury będą stopniowo zmieniać się w śnieg, zwłaszcza w regionach centralnych, wschodnich i południowych. Miejscami po tych opadów zrobi się biało, a nawet jest szansa na powstanie niewielkiej pokrywy śnieżnej na nizinach.

Prognoza opadów w Polsce, 19 listopada 2023

Kiedy spadnie śnieg, powiew zimy w Polsce, prognoza opadów 19 listopada 2023

Kolejnego dnia na froncie miejscami również popada deszcz ze śniegiem i śnieg, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, ale od zachodu opady zaczną przechodzić wraz ze wzrostem temperatury w deszcz. Nie będzie to więc już stały podmuch zimy, a jedynie chwilowy epizod, który i tak spowoduje pierwsze stłuczki i problemy na drogach, bo wielu kierowców tradycyjnie będzie zaskoczonych nagłą zmianą pogody.

Prognozowany zasięg podmuchu zimy z możliwymi opadami śniegu w Polsce, który może wystąpić do 19 listopada 2023

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 19 listopada 2023

Wygląda więc na to, że sprawdzą się nasze wcześniejsze prognozy i faktycznie w tym tygodniu spadnie śnieg na nizinach w wielu regionach, zwłaszcza na północy, wschodzie, w centrum i na południu. Najwięcej śniegu dosypie w rejonach podgórskich i górskich, gdzie warunki drogowe będą bardzo trudne. Nie będzie to jeszcze stała obecność zimy na nizinach, bo śnieg zacznie topnieć, dlatego zabielone krajobrazy utrzymają się tylko chwilę.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!