| |
Zagrożenie!
Po upale biało jak zimie. Nagłe gradobicia na południu. Lodowe kule blokują drogi i dziurawią dachy

Po upale biało jak zimie. Nagłe gradobicia na południu. Lodowe kule blokują drogi i dziurawią dachy

Gwałtowne zjawiska burzowe związane szczególnie z gradobiciami ponownie uaktywniły się w Europie. Minionej doby miejscami spadł grad o średnicy do 5-9 cm szczególnie we Włoszech, gdzie silne superkomórki wygenerowały olbrzymie kule lodowe zasypujące drogi, niszczące uprawy i dziurawiące dachy. Gradobicia zasypały również boisko piłkarskie oraz raniły ludzi. Lokalnie po upale zrobiło się biało jak w zimie, w tym w miejscowościach Cuneo, Busca, Venasca, Seggiano i Siena.

Po upale biało jak w środku zimy we Włoszech w rejonie Selva di Ferriere, 17 sierpnia 2023. Foto FB Alessandra Burzoni - Emilia Romagna Meteo

Po upale biało jak w zimie, silne gradobicia we Włoszech sierpień 2023, zasypane drogi i dziurawe dachy

Upał we Włoszech na przeważającym obszarze kraju sięga obecnie 30-38 st. C., przy czym najwięcej burz, w tym lokalnie z gradem zanotowano na północy. Największy grad o średnicy do 8-9 cm minionej doby spadł w rejonie miejscowości Busca. Do nietypowego zdarzenia doszło w miejscowości Siena, gdzie grad zranił motocyklistę w trakcie jazdy, gdy nagle wjechał w centrum nawałnicy. Grad ponownie niszczył uprawy i dziurawił dachy z tworzywa szczególnie w rejonie Bricco di Venasca.

Silne burze, miejscami z gradem zanotowane w Europie minionej doby do godziny 15:00, 18 sierpnia 2023

Grad niszczy dachy i zasypuje drogi we Włoszech, sierpień 2023

Gradobicia w większości były związane z superkomórkami, czyli najsilniejszym typem burz, który potrafi wygenerować niebezpieczne zjawiska pogodowe, od gradobić i ulew niosących powodzie, po wichury i trąby powietrzne. Gdy słyszymy w prognozach o możliwości wystąpienia takich burz zawsze powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza.

Skutki silnego gradobicia we Włoszech w rejonie Cuneo w regionie Piemont, 17 sierpnia 2023

Nietypowe zdarzenie miało miejsce w tym mieście na stadionie piłkarskim, gdzie gradobicie zasypało murawę. Natężenie opadów było wyjątkowo silne i w krótkim czasie zielona murawa zaczęła znikać pod lodowymi kulami. Na szczęście w tym czasie nie odbywał się mecz, a jedynie trening, który został przerwany.

Gwałtowne gradobicie we Włoszech zasypuje boisko piłkarskie na stadionie w Cuneo, 17 sierpnia 2023

Silne burze gradowe z ulewami i silnym wiatrem nadal w kolejnych dniach sierpnia będą się pojawiać w wielu regionach Europy wraz z trwaniem upału, który obejmuje znaczny obszar kontynentu. Najbliższej doby silne burze wystąpią miejscami szczególnie na obszarze środkowej i północnej Polski po Litwę z pograniczem Białorusi, Rosji i Łotwy. Dość silne burze rozwiną się także we Włoszech. W innych regionach Europy również miejscami będzie burzowo, ale ich natężenie, zwłaszcza pod względem opadów gradu powinno być mniejsze.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 19 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy 19 sierpnia 2023

W Polsce aktywne burze występują obecnie między Ziemią Łódzką po lokalnie Mazowsze, ponadto miejscami na wschód i południowy wschód od Koszalina na północy kraju. Lokalne burze rozwijają się również w innych regionach. Burz do wieczora będzie przybywać, lokalnie utrzymają się również w nocy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!