| |
Zagrożenie!
Po upale będą silne burze. Nawałnice przejdą przez Polskę. Możliwe niszczące zjawiska

Po upale będą silne burze. Nawałnice przejdą przez Polskę. Możliwe niszczące zjawiska

W najbliższych dniach między 18-20 sierpnia bardzo skrupulatnie musimy śledzić prognozy burz, gdyż na liniach zbieżności wiatru i pofalowanym froncie z płytkim niżem, będą stopniowo spychać upał z Polski. Burzom mogą miejscami towarzyszyć nawałnice z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem. Lokalnie zjawiska mogą powodować zniszczenia. Burze będą możliwe nie tylko po południu i wieczorem, ale także miejscami w nocy. Sprawdźmy, jakie są najnowsze prognozy i gdzie zagrzmi.

Silne burze możliwe po upale w Polsce. Prognoza zasięgu chwiejnego powietrza, 19 sierpnia 2022 w godzinach wieczornych

Silne burze po upale przejdą przez Polskę, będą nawałnice między 18-19-20 sierpnia 2022

Najbliższej doby 18/19 sierpnia, burze miejscami wystąpią w zachodniej Polsce. Nadal w prognozach pojawiają się rozbieżności, gdyż nie jest pewny obszar uaktywnienia linii zbieżności wiatru, który będzie głównym czynnikiem inicjującym rozproszoną konwekcje. Na wskazanym obszarze istnieje umiarkowane ryzyko wystąpienia burz, zwłaszcza po południu, wieczorem lub w nocy z czwartku na piątek. W ich rejonie miejscami pojawi się ulewny deszcz, niewielki grad do 1-4 cm oraz punktowe silne porywy wiatru do 50-80 km/h.

Prognoza burz dla Polski, 18/19 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski, 18/19 sierpnia 2022

Znacznie mniejszy obszar narażony na burze w czwartek 18.08 i najbliższej nocy przewidują synoptycy z IMGW. Według nich burze mogą wystąpić jedynie w pasie zachodnim kraju. Nasi synoptycy nie wykluczają jednak, że burze pojawią się na znacznie szerszym obszarze, co widać po porównaniu obu map burzowych. Warto więc prognozy zweryfikować i sprawdzać gdzie jest burza.

Prognoza burz dla Polski, 18 sierpnia 2022. Dane: IMGW-PIB

Prognoza burz, gdzie zagrzmi 18/19 sierpnia 2022

To będzie dopiero wstęp do silnych burz, których pojawi się więcej między 19-20 sierpnia, gdy na linii zbieżności wiatru i pofalowanym froncie rozwinie się głęboka konwekcja. Opady i burze będą stopniowo spychać upał z zachodniej Polski na wschód. Przed strefą gorącego i wilgotnego powietrza pojawią się silne zjawiska atmosferyczne. Najnowsze prognozy będą stabilizować położenie frontu i tym samym zasięg opadów i burz.

Prognoza zasięgu opadów i burz w Polsce, 19 sierpnia 2022 pod wieczór

Gdzie będą burze w Polsce, prognoza opadów 19 sierpnia 2022

W piątek 19.08 burze pojawią się przede wszystkim miejscami w zachodniej i północno zachodniej Polsce, szczególnie między Kujawami i Ziemią Lubuską. W nocy 19/20.08 falujący front przyniesie przelotne opady i miejscami burze, zwłaszcza od wschodniego wybrzeża przez Kujawy, Wielkopolskę po Ziemie Lubuską, Pomorze Zachodnie i Dolny Śląsk.

Prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 08:00, 20 sierpnia 2022

Prognoza burz w Polsce, 19/20 sierpnia 2022 

Najnowsze prognozy na sobotę 20 sierpnia potwierdzają, że we wschodniej Polsce będzie jeszcze zalegać gorące i lokalnie upalne powietrze. Front z opadami deszczu i burzami ulokuje się nad zachodnią połową kraju, aczkolwiek z tendencją przesunięcia stopniowo na wschód.

Wstępna prognoza zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 17:00, 20 sierpnia 2022

Pogoda, prognoza burz i nawałnic w Polsce, 20 sierpnia 2022

Prognozy ryzyka burz i zasięgu opadów na poszczególne dni jeszcze się wahają, dlatego zalecamy śledzić codzienne wyliczenia numeryczne. Ponadto na radarze opadów dokładnie sprawdzicie, gdzie faktycznie pada i grzmi oraz z jakim natężeniem występują i gdzie przesuwają się komórki burzowe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!