| |
Zagrożenie!
Po upałach nawałnice. Możliwy MCS i superkomórki. Burze będą gwałtowne i silne na płytkim niżu

Po upałach nawałnice. Możliwy MCS i superkomórki. Burze będą gwałtowne i silne na płytkim niżu

Z zachodu i południowego zachodu zaczyna napływać do Polski coraz cieplejsze powietrze, które w tym tygodniu miejscami przyniesie upał. Niepokojąco wyglądają jednak najnowsze prognozy burz, które przy wymianie mas powietrza i ustąpieniu upału mają miejscami przynieść nawałnice. Ryzyko silniejszych burz pojawi się szczególnie między 21-23 czerwca. Niewykluczone, że powstanie mezoskalowy układ wielokomórkowy MCS i co najmniej kilka superkomórek. Będą to najsilniejsze burze od początku roku.

Gwałtowne burze zakończą okres upału w Polsce w drugiej połowie tygodnia. Możliwy MCS i superkomórki

Upał zakończą nawałnice w Polsce między 21-23 czerwca 2023, burze będą gwałtowne i silne, możliwy MCS i superkomórki

W pierwszej połowie tygodnia z zachodu i południowego zachodu w głąb kraju będzie się przesuwać ciepła masa powietrza przynosząca w wielu regionach temperatury maksymalne powyżej 25-30 st. C. Mówić więc będziemy o dniach gorących i miejscami upalnych. Nie będzie to jednak okres wyłącznie stabilnych warunków pogodowych, bo zaraz z zachodu Europy będą się nasuwać strefy frontowe, a także obszary opadowe z płytkim niżem. Właśnie w ich rejonie dojdzie do silnej i głębokiej konwekcji.

Prognozowany płytki niż nad Polską ze strefą konwekcji i burz w godzinach popołudniowych, 21 czerwca 2023

Silne i gwałtowne burze zakończą upał, będą nawałnice w Polsce między 21-23 czerwca 2023

Pojawią się dobre warunki do rozwoju chmur kłębiastych w środowisku wysokiej chwiejności termodynamicznej wspomaganej przez zasoby wilgoci i odpowiednie parametry ścinania wiatru w troposferze. Zasięg poszczególnych burz z załamaniem pogody jeszcze się waha w prognozach, ale nie zmienia to faktu, że ciepłe powietrze miejscami z upałem będzie wypierane przez front i płytki niż z opadami deszczu i burzami z gradem w trakcie tego tygodnia.

Wstępnie prognozowany obszar chwiejnego powietrza w którym miejscami rozwiną się burze, 21 czerwca 2023 w godzinach popołudniowych

Nawałnice przerwą upał w Polsce, będą gwałtowne i silne burze między 21-23 czerwca 2023, spadnie grad

Aktualne prognozy wskazują, że w czasie wymiany mas powietrza burze mogą przybierać formę superkomórek, a także burz wielokomórkowych w układzie MCS, czyli mezoskalowego systemu burzowego niosącego znaczne zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu oraz wysokiej aktywności elektrycznej, zwłaszcza, że mogą wystąpić także układy liniowe.

Wstępnie prognozowane położenie niżu nad Polską z opadami i miejscami silnymi burzami, 23 czerwca 2023 w godzinach popołudniowych

Burze MCS i superkomórki przyniosą nawałnice w Poslce, 23 czerwca 2023

Główne załamanie pogody i przejście strefy opadów z burzami i płytkim niżem nad Polską jest spodziewane około piątku 23 czerwca. W tym dniu z zachodu na wschód ma się przemieszczać niż niosący chłodniejsze wypierające ciepłe powietrze poza naszą wschodnią granicę, a także ulewne opady deszczu i burze z gradem i silnym wiatrem. Zasięg tych opadów, położenia niżu i najsilniejszych burz będzie się w prognozach jeszcze zmieniał również pod względem pory wystąpienia, dlatego będziemy monitorować najnowsze wyliczenia i podawać najnowsze prognozy.

Aktualnie prognozowane położenie niżu i zasięgu opadów i miejscami burz w Polsce pod wieczór 23 czerwca 2023

Krótki upał zakończą nawałnice w Polsce, będą silne burze z gradem, ulewami i silnym wiatrem, przejdzie MCS czerwiec 2023

Przed nami więc typowo letni okres w pogodzie. Zrobi się gorąco i miejscami upalnie, ale należy się liczyć również z możliwością wystąpienia silnych burz i nawałnic w czasie wymiany masy powietrza i przejścia frontu z płytkim niżem szczególnie w drugiej połowie tygodnia. Zalecamy śledzenie naszej zakładki prognoza burz w której każdego dnia wskazujemy regiony narażone na burze wraz z przewidywaniem prawdopodobieństwa i siły zjawisk.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Panie Pogoda to spełnienie marzenia dla każdego łowcy burz jak ja. Liczymy coś z tego i ja też. Czy macie na fb jakąś grupę żeby zdjęcia wrzucać to wrzucę coś ?

19 czerwiec 2023 - 12:08
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Patrzę na nowe prognozy i powiem zawiodłem się. Wycofały się z mojej lokalizacj. Bardziej na zachód pójdzie. Wczoraj troszkę usłyszałem spragnionych wyładowań, ale to i tak to rozpoczęcia sezonu mało, więc skreślam ten sezon bo i tak słaby będzie.

19 czerwiec 2023 - 12:55
Odpowiedz