| |
Zagrożenie!
Po śnieżycach potężny mróz. Temperatura spadnie do -25 stopni. Cyklony ściągną jęzor chłodu

Po śnieżycach potężny mróz. Temperatura spadnie do -25 stopni. Cyklony ściągną jęzor chłodu

Nasi synoptycy z coraz większą uwagą zaczynają śledzić głębokość ochłodzenia, jakie czeka nas w Polsce po przejściu śnieżyc. Zima uderzy z całym impetem między 11-14 grudnia 2022, a później cyklony znajdujące się na północ od Polski zaczną zaciągać coraz chłodniejsze powietrze arktyczne. Najnowsze prognozy temperatury dają szansę miejscami na mróz nawet do -25/-15 st. C. Jeśli uwzględnimy temperatury również przy gruncie, to taki mróz jest jak najbardziej realny. Dwucyfrowy silny mróz w wielu regionach kraju, szczególnie na wschodzie i południu na pewno wystąpi także na standardowej wysokości 2m. Sprawdźmy, kiedy uderzy bardzo mroźna zima.

Prognozowana adwekcja arktycznego powietrza i jego temperatura na wysokości 1,5 km w Europie, 13 grudnia 2022

Po śnieżycach potężny mróz w Polsce, temperatura spadnie do -25 st. C, grudzień 2022

Na powyższej mapie widzimy, że centrum niżu, który przyniesie w Polsce śnieżyce między 11-13 grudnia przesunie się w rejon Łotwy i Estonii. Cyklon kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zacznie zaciągać znacznie chłodniejszą masę powietrza, które przez Skandynawię zaciągnie z Arktyki.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 14 grudnia 2022. Model ECMWF

Potężny mróz po śnieżycach, prognoza temperatury 14 grudnia 2022

Trend ochłodzenia po przejściu śnieżyc jest pewny. Zimne powietrze znajdzie się nad Polską w trakcie początku drugiej połowy grudnia, aczkolwiek czasami z południa kolejne ośrodki niżowe mogą podchodzić z nowymi opadami i łagodniejszym powietrzem, ale po ich odsunięciu będą możliwe nagłe uderzenia silnego mrozu.

Aktualnie prognozowany mróz w Polsce w okolicach połowy grudnia 2022, model GFS

Kiedy silny mróz po śnieżycach, mapa temperatury 14-15 grudnia 2022

Trend pogodowy będzie więc zgodny z naszymi prognozami długoterminowymi, w których wskazywaliśmy nadejście śnieżnej i mroźnej prawdziwej zimy do Polski w trakcie drugiej dekady grudnia. W wielu regionach będzie biało i mroźnie. Potencjał do możliwego większego spadku temperatur w sprzyjających warunkach w nocy, czyli w czasie przejaśnień i rozpogodzeń przy pokrywie śnieżnej i adwekcji zimnego powietrza będzie bardzo prawdopodobny.

Prognozowane ochłodzenie w Polsce na podstawie danych dla Krakowa do 23 grudnia 2022

Potężny mróz zaciągnie cyklon, prognoza temperatury w Polsce, grudzień 2022

Na powyższych wiązkach modelu ECMWF doskonale widać, że szansa na większy mróz w Polsce w niektórych regionach w sprzyjających warunkach wystąpi między około 14-18 grudnia (+/- 1 dzień).

Prognozowany mróz w Polsce w okolicach połowy grudnia 2022, model GEM

Silny mróz w Polsce, najnowsza mapa temperatury od 14, do 18 grudnia 2022

Sytuacja nadal jest rozwojowa, ale wiele na to wskazuje, że po śnieżycach pojawi się w Polsce co najmniej 1-2 lub 3 noce z większym mrozem, miejscami poniżej -20/-15 st. C.

Prognozowany możliwy ekstremalny mróz w Polsce, jaki może wystąpić w trakcie drugiej dekady grudnia 2022

Ekstremalny mróz w Polsce po śnieżycach, prognoza temperatury 17-18 grudnia 2022

Aktualnie największe ryzyko takiego mrozu obejmuje dzielnice południowe i wschodnie, ale to są nadal prognozy wstępne, które będziemy weryfikować na bieżąco. Na pewno będzie okres śnieżnej i mroźnej zimy. Pytaniem otwartym są nadal wartości ekstrema zjawisk, jakie w tym czasie zanotujemy na terenie Polski. Sytuację atmosferyczną monitorujemy i będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!