| |
Zagrożenie!
Po fali mrozu będzie silne ocieplenie. Temperatura wzrośnie o ponad 30 stopni. Śnieg zacznie szybko topnieć

Po fali mrozu będzie silne ocieplenie. Temperatura wzrośnie o ponad 30 stopni. Śnieg zacznie szybko topnieć

Wkroczyliśmy obecnie w okres ochłodzenia i panowania antycyklonu, ale najnowsze prognozy zaczynają sygnalizować również ocieplenie, jakie może dotrzeć do Polski w trakcie lutego 2023. Pytacie, do kiedy będzie możliwy silny mróz oraz jak długo utrzyma się śnieg. Jeśli prognozy się sprawdzą, to różnica między temperaturą minimalną obecnie notowaną, a maksymalną w trakcie ocieplenia Polsce w dalszej części miesiąca przekroczy ponad 30 st. C. Sprawdźmy, kiedy będzie wzrost temperatury.

Wstępnie prognozowane ocieplenie w Polsce w okolicach połowy miesiąca. Przewidywana anomalia temperatury, 15 lutego 2023

Po fali mrozu silne ocieplenie w Polsce, temperatura wzrośnie o ponad 30 st. C., prognoza temperatury w lutym 2023

W najbliższych dniach temperatury będą najniższe w Polsce w rejonie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń. Na termometrach zanotujemy wtedy miejscami poniżej -20/-10 st. C. W dzień mróz będzie jednak lżejszy i ograniczony pod względem zasięgu, bo nie wszędzie wystąpi i ograniczy się głównie do dzielnic południowo wschodnich. Mimo kilkudniowego wyraźniejszego ochłodzenia, to pierwsza połowa lutego i tak w skali kraju ma się zapisać z dodatnią anomalią temperatury o około 1 st. C. powyżej normy.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce, 6 lutego 2023. Dane: IMGW-PIB

Mróz i śnieg, później duże ocieplenie w Polsce, kiedy stopnieje śnieg w lutym 2023

Aktualnie pokrywę śnieżną w Polsce o grubości 1-13 cm notujemy, od województwa pomorskiego, warmińsko mazurskiego i północnych dzielnic podlaskiego przez mazowieckie, kujawsko pomorskie, łódzkie, lubelskie, świętokrzyskie, po śląskie, małopolskie i podkarpackie. Najwięcej śniegu jest w rejonach podgórskich i górskich, bo miejscami powyżej 20-150 cm. Najwięcej śniegu 182 cm leży na Kasprowym Wierchu. Na nizinach śniegu jest więc niewiele i każde ocieplenie, jakie ma nadejść w trakcie drugiej dekady lutego szybko pokrywę śnieżną roztopi.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce w okolicach połowy lutego 2023

Do kiedy śnieg w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej do 16 lutego 2023

Mimo, że przed spodziewanym ociepleniem zdarzą się jeszcze miejscami poza górami incydenty z opadami śniegu, to pokrywa śnieżna do około połowy lutego prawdopodobnie zupełnie zniknie poza rejonami podgórskimi i górskimi. W tej części kraju śnieżna zima nadal będzie trzymać. Wyjazdy na narty na stoki w południowej Polsce będą więc nadal bardzo udane.

Wstępnie prognozowane położenie wyżu nad Europą około 15 lutego 2023

Po fali mrozu duże ocieplenie, wyż zmieni położenie w Europie, prognoza ciśnienia 15 lutego 2023

Niskie temperatury w Polsce, w tym dwucyfrowy mróz w nocy będzie możliwy co najmniej do końca pierwszej dekady lutego. Sytuacja powinna zacząć się zmieniać w trakcie drugiej dekady miesiąca. Mimo, że aktywność Atlantyku ma znacznie spaść i ponownie pojawi się w drugiej połowie lutego ujemny indeks Oscylacji Północno Atlantyckiej, to cała nadzieja w zmianie położenia pola wyżowego. Centrum układu antycyklonu ma się bardziej przesunąć na zachód i południe Europy sięgając północno zachodniej Afryki. W ten sposób po obrzeżach wyżu z południowego zachodu pojawi się korytarz do napływu łagodniejszego powietrza.

Wstępnie prognozowany wzrost temperatury w Polsce, 15 lutego 2023

Mróz i ocieplenie w Polsce, temperatury znacznie wzrosną, prognoza 14 lutego 2023

Po fali mrozu z temperaturami w nocy miejscami w Polsce poniżej -20/-10 st. C. nagle przeszlibyśmy do temperatur w dzień na poziomie około 5-10 st. C. Amplituda temperatury między ochłodzenie i ociepleniem przekroczyłaby więc miejscami 30 st. C. Mówimy obecnie o wstępnych wyliczeniach, bo wszystko zależeć będzie od faktycznego położenia wyżu nad Europą.

Wstępnie prognozowana adwekcja powietrza i anomalia temperatury na poziomie 1,5 km w Europie, 15 lutego 2023

Fala ciepła dotrze do Polski w lutym 2023, kiedy będą wyższe temperatury i stopnieje śnieg

Możliwy potencjał ocieplenia wskazują obecnie prognozy długoterminowe, które sygnalizują przejściowo nawet temperatury powyżej 10 st. C. w trakcie drugiej połowy lutego.

Wstępnie prognozowany potencjał możliwego wzrostu temperatury w Polsce w trakcie drugiej połowy lutego 2023

Kiedy mróz ustąpi i będzie ocieplenie w Polsce, prognoza temperatury 19 lutego 2023

Nic zatem nie wskazuje, aby luty poza górami i rejonami podgórskimi był wyjątkowo śnieżnym i mroźnym miesiącem w Polsce. Musimy wytrzymać niezbyt intensywne obecne ochłodzenie i z nadzieją spoglądać na prognozy możliwego ocieplenia w drugiej dekadzie miesiąca. Podane terminy i prognozy zjawisk nie możemy jeszcze odczytywać dosłownie, bo jest to aktualnie zbyt odległy termin na dokładną prognozę dla danego dnia. Prognoza sygnalizuje jedynie trend, a ten zapowiada, że możliwy wzrost temperatur i stopnienie śniegu na nizinach po fali ochłodzenia będzie możliwe, jeśli faktycznie ulegnie zmianie położenie wyżu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Zacznijcie się lepiej przyglądać SSW i bardzo prawdopodobnemu rozpadowi wiru polarnego po 15 lutego, który potem już nie zdoła się odrodzić. Bo wszystko wskazuje na to, że ciepłe prognozy na marzec wkrótce zrobią fikołka 😁😁

06 luty 2023 - 17:58
Odpowiedz