| |
Zagrożenie!
Płytki niż przyniesie silne burze w Polsce. Będą ulewy i gradobicia. Znamy zagrożone regiony

Płytki niż przyniesie silne burze w Polsce. Będą ulewy i gradobicia. Znamy zagrożone regiony

Po chwilowym uspokojeniu do Polski wrócą liczne burze. Przyniosą miejscami ulewny przelotny deszcz i niewielki grad (o średnicy 1-4 cm) oraz punktowo w rejonie komórek burzowych silne porywy wiatru, do około 70-80 km/h, a więc będą mieć siłę wichury. Zjawiska sprowadzi płytki niż, jaki pojawi się nad Polską już w czwartek 16 czerwca. W jego obrębie pojawi się duża niestabilność i wilgotność atmosfery, a przez to wystąpią warunki do inicjacji rozproszonych burz wspomaganych przez lokalne strefy zbieżności wiatru. Miejscami powstaną układy wielokomórkowe, a lokalnie mogą się rozwinąć superkomórki. Sprawdźmy, gdzie ryzyko burz w tym dniu w Polsce będzie największe i gdzie meteorolodzy mogą wydać alert pogodowy, co najmniej 1 stopnia.

Płytki niż przyniesie miejscami silne burze w Polsce

Płytki niż przyniesie silne burze w Polsce 16 czerwca 2022. Miejscami ulewny deszcz, grad i wiatr o sile wichury. Gdzie jest burza

Niewielki ośrodek niżowy wkroczy do południowej Polski znad Czech, a następnie znad Dolnego Śląska przez centrum będzie się przesuwał na wschód kraju, aż za naszą wschodnią granicę. Opady i układy burzowe są spodziewane głównie na południe od jego centrum. Przed uaktywnieniem się konwekcji na południu oraz w centrum Polski zrobi się ciepło, a nawet gorąco, bo temperatura wzrośnie do około 24-28 st. C. Jednocześnie zacznie napływać coraz bardziej wilgotna masa powietrza, a to w połączeniu z dość wysoką temperaturą spowoduje szybki wzrost niestabilności termodynamicznej.

Prognoza niestabilności atmosfery w Polsce o godzinie 17:00, 16 czerwca 2022

Silne burze wrócą do Polski, prognoza burz 16 czerwca 2022, gdzie będą burze z gradem i ulewnym deszczem

Na naszą uwagę szczególnie zasługują godziny popołudniowe i wczesno wieczorne. To właśnie wtedy nad Polską będzie największe prawdopodobieństwo rozwijania się komórek burzowych tworzących niewielkie układy wielokomórkowe. Lokalnie możliwe są również superkomórki.

Prognoza niestabilności atmosfery w Polsce o godzinie 20:00, 16 czerwca 2022

Płytki niż i burze w Polsce, gdzie zagrzmi i popada grad, mapa burz 16 czerwca 2022

Główne ryzyko burz i opadów obejmuje obszar Polski, od Dolnego i Górnego Śląska przez Opolszczyznę, Małopolskę, częściowo Ziemie Świętokrzyską, południowe Mazowsze i Ziemie Łódzką, po Lubelszczyznę i Podkarpacie. Na tym obszarze wystąpią miejscami opady i burze. Przelotnie popadać i zagrzmieć może również w północno wschodniej Polsce.

Wstępnie prognozowany zasięg i suma opadów w Polsce w czasie przejścia płytkiego niżu, do 17 czerwca 2022

Burze w Polsce, prognoza opadów, 16 czerwca 2022

Burze i opady najpierw powstaną miejscami na Dolnym Śląsku, a później będą się stopniowo przemieszczać w głąb kraju na wschód i północny wschód. Ostatecznie płytki niż opuści wschodnią i południowo wschodnią Polskę w nocy z 16/17 czerwca. Zmiana pogody najpóźniej dotrze nad Podkarpacie. O poranku tradycyjnie wydamy aktualizację prognozy burzowej dla Polski na kolejną dobę.

Prognozowany aktualnie zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 17:00, 16 czerwca 2022

Prognoza opadów i burz w Polsce, gdzie będą gradobicia i nawałnice, 16 czerwca 2022

Miejscami na omawianym obszarze w czasie przejścia płytkiego niżu spadnie do około 5-30 mm wody. Lokalnie wystąpią opady drobnego gradu, a punktowo wiatr w porywach może osiągnąć, do około 70-80 km/h. Jeśli zobaczycie piętrzące się chmury kłębiaste i usłyszycie pierwsze pomruki burzy, to zalecamy sprawdzać aktualne dane radarowe. Dzięki temu nikogo nie powinny zaskoczyć groźne zjawiska pogodowe. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!