| |
Zagrożenie!
Płytki niż przełamie wyż. W wielu regionach spadnie śnieg i deszcz. Pogoda zacznie się zmieniać

Płytki niż przełamie wyż. W wielu regionach spadnie śnieg i deszcz. Pogoda zacznie się zmieniać

Trwa okres panowania wyżu, który zapewnia w Polsce dość stabilne warunki atmosferyczne. Pojawiają się zarówno miejscami i okresami większe przejaśnienia i rozpogodzenia z silniejszym mrozem w nocy, jak również okresy z niskim zachmurzeniem warstwowym, z którego lokalnie prószy słaby śnieg. Sytuacja zmieni się jednak w najbliższy weekend 11 lutego 2023, gdy obszar wyżowy przełamie płytki niż. Wraz z początkiem drugiej dekady lutego przyniesie zmiany w pogodzie. Pojawiają się opady deszczu i śniegu i uaktywni się także silniejszy wiatr, ale bez ryzyka wichury na nizinach.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie, 11 lutego 2023

Płytki niż przełamie wyż w Polsce, będą opady śniegu i deszczu, mapa opadów 11 lutego 2023

Wyż Elżbieta w całym kraju utrzyma stabilne warunki pogodowe do 10 lutego. W nocy z piątku na sobotę, czyli z 10/11 lutego z północy w obszar wyżowy wkroczy płytki ośrodek niżowy, który przejdzie ze strefą opadów śniegu i deszczu przez Polskę. Centrum niżu znad Bałtyku przez Łotwę zejdzie nad pogranicze Litwy i Białorusi. W tym czasie wpłynie bezpośrednio na warunki atmosferyczne w naszym kraju.

Prognozowane położenie płytkiego niżu w rejonie Polski nasuwającego się nad pogranicze Litwy i Białorusi, 11 lutego 2023

Płytki niż zmieni pogodę, wyż zacznie słabnąć, prognoza ciśnienia 11 lutego 2023

Opady śniegu i deszczu związane z omawianym niżem pojawią się nad północną Polską już w nocy na sobotę 11.02, a następnie w ciągu dnia będą się systematycznie przesuwać w głąb kraju na południe i południowy wschód. Przejściowo, zwłaszcza na wschodzie, w centrum i na południowym wschodzie będą przeważać opady mokrego śniegu. 

Wstępna prognoza zasięgu opadów w Polsce, do godziny 10:00, 11 lutego 2023

Płytki niż i prognoza opadów w Polsce, 11 lutego 2023

Miejscami w rejonach opadów śniegu ponownie zacznie się zabielać, bo może spaść kilka cm śniegu, ale nie będzie to trwała pokrywa śnieżna, gdyż opady będą występować przy temperaturze -1/+2 st. C. Po opadach śnieg zacznie topnieć, ponadto za opadami śniegu dotrze również miejscami deszcz. Pojawi się więc błoto pośniegowe i będzie ślisko.

Prognoza zasięgu opadów związanych z płytkim niżem w Polsce, do godziny 13:00, 11 lutego 2023

Prognoza opadów śniegu i deszczu w Polsce, będzie płytki niż, 11 lutego 2023

Zasięg opadów, jak również ich pora wystąpienia mogą się jeszcze nieznacznie zmienić, ale faktycznie po niemal tygodniu panowania wyżu pojawi się płytki niż ze strefą opadów. Warunki pogodowe ulegną więc zmianie i będą zapowiedzią kolejnych zmian w kolejnych dniach lutego.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 13:00, 11 lutego 2023

Przejdzie płytki niż, będzie śnieg i deszcz, prognoza temperatury 11 lutego 2023

W czasie nasuwania się i przejścia płytkiego niżu uaktywni się również wiatr w Polsce między 10-11 lutego. W porywach na nizinach na ogół powieje do 40-55 km/h. Nie będzie więc mieć siły wichury. Silniej powieje jedynie miejscami nad morzem oraz lokalnie w wysokich górach. Przejście płytkiego niżu będzie zapowiedzią większych zmian w pogodzie, jakie nas czekają w trakcie drugiej dekady lutego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!