| |
Zagrożenie!
Płytki niż przełamie blokadę wyżową. Będą burze z gradem. Wiemy, kiedy spadnie deszcz

Płytki niż przełamie blokadę wyżową. Będą burze z gradem. Wiemy, kiedy spadnie deszcz

Coraz częściej pytacie, kiedy spadnie deszcz w Polsce. Trwalsza utrzymująca się blokada wyżowa powoduje szybkie postępowanie suszy glebowej i ryzyka pożarowego w lasach. W najbliższych dniach nadal czeka nas pogoda kształtowana przez antycyklon, ale widać światełko w tunelu dla co najmniej kilku regionów, w których płytki niż przejściowo przełamie blokadę wyżową. Wrócą burze z gradem i potrzebnymi opadami deszczu. Sytuacja trochę się poprawi, ale opady nie obejmą całego kraju.

Płytki niż przełamie w kilku regionach obszar antycyklonu w Polsce. W tych dniach spadnie deszcz i zagrzmi

Kiedy spadnie deszcz w Polsce, najnowsza prognoza opadów na czerwiec 2023, płytki niż przełamie antycyklon

Po przejściu minionej doby mało aktywnego chłodnego frontu atmosferycznego przez Polskę ponownie dostaliśmy się pod wpływ antycyklonu. Zapewni nam na ogół stabilną aurę w kraju co najmniej do 5 czerwca, dopiero w nocy na 6 czerwca miejscami na południu, zwłaszcza na południowy zachodzie z południa będzie się nasuwać strefa zachmurzenia i opadów związana z płytki niżem.

Prognozowane przejściowo przełamanie blokady wyżowej przez płytki niż nad południowo wschodnią Polską 7 czerwca 2023

Płytki niż przełamie blokadę wyżową, kiedy spadnie deszcz w Polsce, prognoza opadów 6-7 czerwca 2023

We wtorek 6 czerwca niewielki płytki niż z nasuwającą strefą opadów powinien się zaznaczać miejscami na południu, zwłaszcza na południowym wschodzie Polski. Pojawi się szansa na wyczekiwane opady deszczu, ale nie będą one jeszcze obfite, ponadto nie obejmą wielu regionów. Ich zasięg i dokładna pora wystąpienia będzie jeszcze ulegać korektom bliżej podanego terminu, ale jest szansa, że wreszcie spadnie miejscami deszcz.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce w godzinach popołudniowych, 6 czerwca 2023

Płytki niż przyniesie deszcz w Polsce, będą burze z gradem, prognoza opadów 6-7 czerwca 2023

Dzień później w środę 7 czerwca wzrośnie również chwiejność atmosfery, a przez to pojawi się większe ryzyko wystąpienia burz, lokalnie z gradem. Obecnie główne ryzyko burz dotyczy miejscami południowo wschodnich regionów kraju, ale również w tym przypadku ostateczną prognozę poznamy bliżej wskazanego terminu.

Wstępnie prognozowane położenie płytkiego niżu i zasięgu opadów deszczu i lokalnych burz, punktowo z gradem, 7 czerwca 2023

Płytki niż przyniesie burze i deszcz z gradem, przełamie wyż z suchą pogodą, 7 czerwca 2023

Prognozy wskazują nadal na brak opadów w całym kraju. Te które mają wystąpić pojawią się tylko miejscami w kilku regionach. Najgorzej ma być nadal na północy, gdzie strefa tych opadów raczej nie dotrze. Susza, która jest już spora na północy będzie jeszcze większa, a ryzyko pożarów w lasach utrzyma się na ekstremalnym poziomie.

Aktualnie prognozowana suma i zasięg opadów deszczu w Polsce do 7 czerwca 2023

Kiedy deszcz w Polsce, najnowsza prognoza sumy opadów do 8 czerwca 2023

Prognozy non sop analizujemy. W przypadku potwierdzenia się nadejścia płytkiego niżu z południa z opadami deszczu i burz, w nowym tygodniu pojawi się najnowszy wpis z analizą dokładnego zasięgu opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

A Powiat Łaski Łódzkie coś dostanie. Bardziej środkowa i południowa część powiatu Łaskiego i ile spadnie bo podwórko jak siano wygląda.

03 czerwiec 2023 - 13:18
Odpowiedz