| |
Zagrożenie!
Pługi śnieżne w sierpniu wyjechały na drogi. Lodowe zaspy pokryły miasto. Lato przypomniało zimę

Pługi śnieżne w sierpniu wyjechały na drogi. Lodowe zaspy pokryły miasto. Lato przypomniało zimę

Kolejna w tym sezonie wyjątkowa, ale bardzo lokalna silna burza gradowa pojawiła się w Europie. Natężenie gradobicia było bardzo duże, bo po kilkunastu minutach zostały zablokowane drogi i chodniki w centrum miasta. Powstały lodowe zaspy i aura zaczęła przypominać zimę w czasie lata. Na drogi wyjechały pługi do odśnieżania, a mieszkańcy chwycili za łopaty. Do zdarzenia doszło w rejonie Reutlingen w Badenii-Wirtembergii. Grad zapychał studzienki kanalizacyjne i ponadto doszło do zalań i powodzi błyskawicznej.

Lodowe zaspy po gradobiciu w Niemczech, 4 sierpnia 2023. Foto: TT Stadt Reutlingen

Pługi śnieżne po gradobiciu w Niemczech na drogach w sierpniu 2023, lodowe zaspy pokryły centrum miasta

Sytuacja była szczególna, bo główny rdzeń burzy gradowej znalazł się dokładnie nad centrum niemieckiego miasta. Doszło do gigantycznej akumulacji opadów gradu o średnicy 1-3 cm. Grad szybko spłynął z deszczem i pokrył chodniki i drogi. Na miejsce wezwano ładowarki, ale także pługi śnieżne znane nam z zimowego utrzymania ruchu.

Rozproszone burze zanotowane w rejonie Niemiec lokalnie z gradobiciem, 4 sierpnia 2023. Dane: Burze Dzis

Burza gradowa zasypało miasto w Niemczech w sierpniu 2023, na drogach pługi śnieżne

Rejon miasta Reutlingen wyglądał po gradobiciu jak środek zimy i to mimo panowania lata wcześniej z upałem. Zjawiska tego typu są jednak coraz częstsze ze względu na procesy atmosferyczne, które w ocieplającym się klimacie zwiększają potencjał gradowy w chmurze burzowej. Warstwa lodu miejscami osiągała grubość 30 cm, a zepchnięta przez pługi była znacznie większa i tworzyła dosłownie lodowe zaspy. Na drogi służby miejskie skierowały ciężki sprzęt z pługami do odśnieżania, gdyż wiele odcinków było nieprzejezdnych.

Lodowe zaspy po gradobiciu pokryły miasto Reutlingen w Niemczech, 4 sierpnia 2023

Na licznych relacjach widać również, że mieszkańcy chwycili za łopaty do odśnieżania chodników. W rejonie miasta straż pożarna interweniowała ponad 120 razy na skutek silnej burzy gradowej z ulewą. Co ciekawe, grad nie był tylko spychany z dróg, ale ładowany na wywrotki i wywożony na obrzeża Reutlingen w pobliżu Kreuzeiche, gdzie usypano białe góry topiącego się lodu.

Pługi śnieżne wyjechały w lecie na drogi. Skutki gradobicia w Niemczech, 4 sierpnia 2023

Do niedzieli 6 sierpnia silne burze z ulewami i lokalnie z gradem oraz silnym wiatrem są prognozowane w Europie szczególnie na obszarze, od pogranicza Litwy, Łotwy i Białorusi przez Polskę po Węgry i częściowo Bałkany.

Prognoza burz dla Europy z 5-6 sierpnia 2023

Prognoza burz Europa 6 sierpnia 2023, gdzie ulewy i gradobicia

W naszym kraju po odsunięciu się wielokomórkowej burzy MCS kolejne zjawiska burzowe wystąpią najbliższej nocy, a także jutro w ciągu dnia. W najbliższej prognozie podamy więcej szczegółów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!