| |
Zagrożenie!
Płonie las w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Czy występuje skażenie promieniotwórcze?

Płonie las w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Czy występuje skażenie promieniotwórcze?

W pobliżu nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu wybuchł pożar lasu. Ogień objął ponad 20 ha w pobliżu wsi Wołodymiriwka i Żowtnewe w leśnictwie kotowskim na Ukrainie. Wiadomość ta zaniepokoiła Polaków, ale czy mamy powody do obaw?

Pożar lasu w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Foto: NASA, 7 kwietnia 2020

Pożar lasów elektrownia jądrowa w Czarnobylu pomiar promieniowania czy jest zagrożenie

Z informacji podanej przez Państwową Służbę Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wynika, że pomiary nie wykazują odchylenia od normy. Nie ma więc zagrożenia.

Wyniki pomiarów ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych na terenie Polski również nie wskazują na jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne. Monitoring sytuacji radiacyjnej w Polsce jest prowadzony przez całą dobę. Odpowiada za to Państwowa Agencja Atomistyki.

Pomiar promieniowania gamma w Polsce. Dane: 7 kwietnia 2020 roku

Pożar lasu Czarnobyl pomiary promieniowania

Pomiar mocy dawki promieniowania gamma ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych można sprawdzić on-line. Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych PAA pozostaje w stałym kontakcie z ukraińskim dozorem jądrowym.

Pomiar promieniowania gamma na stacji w Rzeszowie. Promieniowanie utrzymuje się na stałym bezpiecznym poziomie. Nie ma zagrożenia

Pożar lasu elektrownia jądrowa Czarnobyl Ukraina pomiar promieniowania czy jest bezpiecznie

DobraPogoda24, PAA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!