| |
Zagrożenie!
Płonie Czerwony Las w pobliżu Czarnobyla i Prypeci. To najbardziej radioaktywna część skażonej Strefy Wykluczenia

Płonie Czerwony Las w pobliżu Czarnobyla i Prypeci. To najbardziej radioaktywna część skażonej Strefy Wykluczenia

Niestety, pożary w pobliżu byłej Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie ustępują. Mimo wysiłków strażaków, dym widoczny z satelity spowija niemal całą skażoną Strefę Wykluczenia wokół elektrowni. Płonie Czerwony Las i okolice stacji Janów. Ogień znajduje się już tylko pół kilometra od granic miasta Prypeć. To najbardziej radioaktywny obszar w skażonej strefie.

Płonie Czerwony Las. Dym spowija całą skażoną Strefę Wykluczenia w pobliżu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Dane: ESA, Sentinel-2 L2A, 12 kwietnia br.

Płonie Czerwony Las Czarnobyl promieniowanie pomiary skażenie

Do atmosfery wraz z dymem są uwalniane radioaktywne cząstki, ale z pomiarów wynika, że stanowią zagrożenie tylko dla strażaków. -„Pozostała część radionuklidów zostaje rozproszona w górnych częściach atmosfery i rozrzedzona do tego stopnia, że stają się praktycznie niewykrywalne”- informują Napromieniowani.pl Nie ma więc powodów do niepokoju.

Płonie Czerwony Las. Na zdjęciu widać sarkofag bloku 4 w byłej Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Foto:Станислав Полесский 

Płonie Czerwony Las Czarnobyl promieniowanie skażenie

Aktualnie w akcję gaszenia zaangażowanych jest 390 osób i 90 pojazdów, w tym samoloty, śmigłowce i pojazdy inżynieryjne na bazie czołgu. Ponadto do Strefy wkroczyła Gwardia Narodowa, która ma pomóc w gaszeniu ognia.

Pożary w pobliżu byłej Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Dane: NASA, 12 kwietnia 2020

Płonie Czerwony Las Czarnobyl Pożary pomiary promieniowania

DobraPogoda24, Napromieniowani.pl, ESA, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!