| |
Zagrożenie!
Płatki śniegu nie są takie same. Sprawdź, jak powstają i dlaczego są różne

Płatki śniegu nie są takie same. Sprawdź, jak powstają i dlaczego są różne

Zima kojarzona jest przede wszystkim z mrozem i opadami śniegu. Warstwa białego puchu powstaje w wyniku opadania płatków śniegu, które jak się okazuje nigdy nie są takie same. Krótko mówiąc - nie ma 2 identycznych płatków. Jak powstają płatki śniegu i dlaczego są różne? Odpowiedź przynosi fizyka atmosfery.

Jak powstają płatki śniegu?

Jak powstają płatki śniegu, dlaczego są różne, co wpływa na ich kształt

Płatki śniegu zaczynają się formować, gdy bardzo zimna kropelka wody zamarza na pyłku lub cząstce kurzu w atmosferze. Wówczas dochodzi do powstania kryształków lodu, a następnie zaczyna on opadać na ziemię. Po drodze para wodna zamarza na pierwotnym krysztale, tworząc nowe kryształy przybierając formę sześciu ramion płatka śniegu.

Co wpływa na kształt płatków śniegu?

Kryształy lodu tworzące płatki śniegu są symetryczne lub wzorzyste, bo odzwierciedlają wewnętrzną kolejność cząsteczek wody kryształu, gdy układają się w określone z góry przestrzenie znane jako proces „krystalizacji”, tworząc wtedy sześcioboczny płatek śniegu. Ostatecznie to temperatura, w której tworzy się kryształ, a także w mniejszym stopniu wilgotność powietrza - decyduje o podstawowym kształcie kryształu lodu. W ten sposób widzimy długie, przypominające igły kryształy powstające w temperaturze -5 st. C. lub bardzo płaskie kryształy przypominające płytki powstające w temperaturze -15 st. C.

Kształt płatków śniegu jest zawsze różny

Jak powstają i dlaczego są różne płatki śniegu, kształt płatka śniegu

O skomplikowanym kształcie pojedynczego ramienia płatka śniegu decydują warunki atmosferyczne, w jakich spada cały kryształ lodu. Warunki w czasie opadania płatka śniegu na ziemi ulegają zmianie co kilka minut, a nawet co kilka sekund. Zachodzące zmiany temperatury otoczenia lub wilgotności powodują, że kryształ rośnie w inny sposób. Mimo to sześcioboczny kształt jest zawsze zachowany, ale kryształ lodu i jego sześć ramion rozgałęzia się w nowych kierunkach. Ponieważ każde ramię doświadcza tych samych warunków atmosferycznych, ramiona pojedynczego płatka śniegu wyglądają identycznie, ale już kolejny płatek śniegu zawsze jest inny.

Dlaczego nie ma dwóch identycznych płatków śniegu?

Wynika to z faktu, że poszczególne płatki śniegu podążają nieco innymi ścieżkami w atmosferze w czasie opadania na ziemię. Po drodze napotykają inne warunki atmosferyczne, dlatego wszystkie płatki śniegu wydają się wyglądać wyjątkowo.

Mikroskopowy widok płatków śniegu. Autor: Wilson Bentley, archiwum NOAA

Co decyduje o kształcie płatków śniegu

Pomiary opadających płatków śniegu

Za pomocą przyrządu disdrometr możemy m.in. zmierzyć natężenie i prędkość opadania płatków śniegu. W Polsce zazwyczaj prędkość opadania płatków śniegu wynosi około 1-2 m/s, czyli 3,6-7.2 km/h. W najnowszych przyrządach do pomiarów używa się lasera. Dzięki temu, disdrometr potrafi rozróżnić rodzaj opadów w tym śnieg, deszcz, mżawka i grad.

DobraPogoda24, NOAA


Komentarze
Monia

Super, dzięki za wyjaśnienie tego fenomenu.

16 grudzień 2020 - 21:08
Odpowiedz