| |
Zagrożenie!
Płaska Ziemia: znaczący wzrost liczby osób zainteresowanych i wierzących w teorię spiskową

Płaska Ziemia: znaczący wzrost liczby osób zainteresowanych i wierzących w teorię spiskową

Jedną z najbardziej popularnych teorii spiskowych w ostatnich latach jest ta dotycząca płaskiej Ziemi. W dobie satelitarnych pomiarów i obserwacji, a także rozwoju astronomii, to jest zupełny nonsens. Zastanawiający jest jednak fakt, że coraz więcej ludzie wierzy w teorię o płaskiej Ziemi, mimo niezaprzeczalnych dowodów.

Według danych Google Trends, wyszukiwania frazy o „płaskiej Ziemi”, znacząco wzrosły od 2014 roku!

Płaska Ziemia teoria

Z sondażu YouGov wynika, że w 2018 roku tylko 66% 18-24-latków i 76% 25-34-latków jest przekonanych, że Ziemia jest okrągła. Uśredniając, można przyjąć, że około 30% młodego pokolenia (18-34 lata) Amerykanów wierzy w bzdury o płaskiej Ziemi! Mało tego, w wielu miejscach organizuje się konferencje na której przedstawia się „dowody” na teorię o płaskiej Ziemi. Jedna z ostatnich konferencji miała miejsce w Sao Paulo w Brazylii.

Zdjęcie satelitarne Ziemi. Dane: NASA

Płaska Ziemia wzrost popularności

Międzynarodowych konferencji było znacznie więcej. W zeszłym roku odbyły się Birmingham, Denver, Kolorado i Edmonton. Socjolodzy zaczynają zauważać zjawisko płaskiego ziemianizmu, jako fenomenu kulturowego.

Wiele osób ze świata nauki jest wręcz załamanych z powodu wzrostu popularności „płaskoziemców”. Odpowiedzią w ostatnich miesiącach są dziesiątki artykułów wyśmiewających płaski system wierzeń o Ziemi i kpiących z prób „udowodnienia” teorii.

Wśród przyczyn wzrostu popularności płaskoziemców, wymienia się ogólny spadek zaufania do autorytetów i ekspertów, od polityków i bankierów po dziennikarzy i naukowców. Jak wskazano w corocznym Barometrze zaufania Edelmana, zaufanie do głównych „instytucji”, takich jak media i rząd , osiągnęło nowe minimum w ciągu ostatnich kilku lat, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Ludzie coraz bardziej nie chcą uwierzyć, że rządy, dziennikarze, a nawet naukowcy mają na względzie najlepszy interes publiczny. Ta niechęć w dużej mierze wynika z kryzysu finansowego w 2008 r. i rosnącego niezadowolenia politycznego wśród zwykłych ludzi w wielu krajach. Oprócz niezadowolenia społecznego, dużą część problemu należy przypisać również brakowi należytego wykształcenia lub ogólnemu spadkowi jakości kształcenia.

W Polsce świetnie rozprawił się z płaskoziemcami SciFun. Polecamy!

Opracowanie DobraPogoda24 na podstawie RT / Simon Chandler


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!