| |
Zagrożenie!
Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego chce podwyższyć redukcję emisji CO2 do 60% w roku 2030!

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego chce podwyższyć redukcję emisji CO2 do 60% w roku 2030!

UE nie odchodzi od bardzo ambitnego planu redukcji emisji CO2. Kraje UE mają być liderami pod względem przechodzenia na zielone technologie. Plan jest niezwykle ambitny i trudny do zrealizowania, zwłaszcza, że komisja środowiska Parlamentu Europejskiego poparła propozycję podwyższenia celu redukcji emisji CO2 w 2030 roku z obecnych 40, do 60%. Ten cel ma się znaleźć w rezolucji Europarlamentu, dotyczącej nowego prawa klimatycznego, która będzie głosowana w przyszłym miesiącu. Nowe prawo wyznacza osiągnięcie neutralności klimatycznej na 2050 rok.

Plan redukcji emisji CO2 w UE do roku 2030 oscyluje na poziomie 40-60%

Polityka klimatyczna UE, plan redukcji emisji CO2 do roku 2030

Za podwyższeniem celu pośredniego w 2030 roku było 46 europosłów, przeciwko 18, a 17 wstrzymało się od głosu. Aż 60% redukcja emisji dwutlenku węgla to więcej, niż proponuje Komisja Europejska. Bruksela sugerowała, że powinna ona wynieść od 50 do 55%. Ile wyniesie dokładnie, będzie wiadomo w przyszłym tygodniu, kiedy Komisja opublikuje konkretną propozycję legislacyjną. Nieoficjalnie można usłyszeć, że ma to być wyższy pułap.

Emisja CO2 od 1965, do 2018 roku największych gospodarek świata. Dane: Global Carbon Atlas

Emisja CO2 wykres w wybranych krajach, UE, USA, Chiny, Indie

Europosłowie z komisji środowiska chcą iść jeszcze dalej, nie tylko, jeśli chodzi o 60% redukcję. Domagają się też, by Komisja zaproponowała cel pośredni na 2040 rok, by zagwarantować, że Unia Europejska jest na dobrej drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej 10 lat później. Rezolucja w tej sprawie, która zostanie przyjęta na październikowej sesji plenarnej, stanie się oficjalnym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego do negocjacji z krajami członkowskimi nad ostatecznym kształtem prawa klimatycznego. Krytycy bardzo ambitnego podejścia Unii wskazują, że będzie ono szkodliwe dla europejskiej gospodarki, gdyż bardzo ucierpiała podczas pandemii koronawirusa.

DobraPogoda24, KŚ PE, Global Carbon Atlas


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!