| |
Zagrożenie!
Plama chłodu i silny mróz wdziera się do Polski. Temperatura spadnie do -14 stopni. Wiemy, kiedy wróci ciepła wiosna

Plama chłodu i silny mróz wdziera się do Polski. Temperatura spadnie do -14 stopni. Wiemy, kiedy wróci ciepła wiosna

Początek kwietnia przynosi w Polsce i na znacznym obszarze Europy sporą plamę chłodu dobrze widoczną na mapie anomalii temperatury. Wygląda na to, że co najmniej do połowy miesiąca nie wyjdziemy z temperatury poniżej normy i to mimo, że za kilka dni znowu na termometrach będziemy notować w ciągu dnia wartości dwucyfrowe. Wcześniej czekają nas noce z silnym mrozem. Temperatura miejscami w sprzyjających warunkach może spaść nawet do około -14/-8 st. C.

Plama chłodu widoczna w prognozie anomalii temperatury w Polsce i Europie, 6 kwietnia 2023

Plama chłodu i silny mróz w Polsce, chłodny początek kwietnia 2023, kiedy wróci ciepła wiosna

Aktualnie średnia temperatura dobowa od początku miesiąca jest w skali całej Polski o około 2,2 st. C. poniżej normy wieloletniej. Prognozy sięgające 13 kwietnia wskazują na średnią temperaturę o 1,9 st. C. niższą od normy klimatycznej dla tej pory roku. W drugiej połowie kwietnia musi więc nastąpić znaczne ocieplenie aby nadrobić zaległości i ostatecznie zamknąć kwiecień z temperaturą w normie lub nieco powyżej normy na co wskazywały ostatnie prognozy sezonowe. Obecne ochłodzenie obejmuje nie tylko Polskę, ale spory obszar Europy. Ujemna anomalia temperatury sięga Bałkanów, basenu Morza Śródziemnego po północną Afrykę. Mróz na północy w Skandynawii nadal spada do -28/-20 st. C.

Prognozowany mróz w Polsce o godzinie 05:00, 5 kwietnia 2023

Silny mróz i plama chłodu w Polsce, temperatura spadnie do -14 st. C. Prognoza temperatury 5 kwietnia 2023

Wkraczamy w apogeum obecnej fali kwietniowego ochłodzenia w Polsce. Minionej nocy temperatura przy uwzględnieniu pomiarów również przy gruncie spadła do -8 st. C. Taką temperaturę zanotowano w Lesznie i Szczecinie. W wielu innych regionach temperatury spadły do -6/-2 st. C. Przed nami jednak jeszcze dwie chłodniejsze noce i wtedy mróz może być większy, zwłaszcza na południu kraju w rejonach podgórskich, szczególnie w Małopolsce.

Prognozowany mróz w Polsce o godzinie 05:00, 6 kwietnia 2023

Mróz i plama chłodu w Polsce, gdzie będzie największe ochłodzenie i kiedy wróci ciepła wiosna, prognoza temperatury 6 kwietnia 2023

Ochłodzenie na szczęście, tak jak zapowiadamy od wielu dni nie będzie długotrwałe, bo już od 7 kwietnia od północno wschodniej Polski w głąb kraju będzie napływać coraz cieplejsze powietrze i temperatury szczególnie w północnej połowie kraju zaczną najwcześniej rosnąć. Przymrozki w nocy staną się wtedy zjawiskiem lokalnym i będą słabe.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 8 kwietnia 2023

Silny mróz i plama chłodu, ale wróci ciepła wiosna do Polski, najnowsza prognoza temperatury 8 kwietnia 2023

Prognozy temperatur na okres świąt Wielkanocy w Polsce nie uległy radykalnej zmianie. Na ogół spodziewamy się maksymalnie do około 10-16 st. C. Chłodniej będzie okresami i miejscami, głównie na południu, zwłaszcza w rejonach podgórskich.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce na Wielkanoc, 9 kwietnia 2023

Kiedy ustąpi ochłodzenie i wróci ciepła wiosna, prognoza temperatury na Wielkanoc 9 kwietnia 2023

Cyrkulacja powietrza będzie więc już przyjemniejsza i umożliwi nam aktywny wypoczynek, mimo zmiennego zachmurzenia. Przelotnych opadów w czasie świat nie powinno być wyjątkowo dużo, a te które wystąpią pojawią się tylko miejscami i będą mieć ograniczony zasięg.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 10 kwietnia 2023

Kiedy ustąpi ochłodzenie i wróci ciepła wiosna do Polski, prognoza temperatury 10 kwietnia 2023

Bądźmy zatem jeszcze chwilę cierpliwi, bo za kilka dni ponownie temperatury zrobią się bardziej wiosenne i coraz częściej będziemy w ciągu dnia notować około 10-16 st. C. Nie będzie to jeszcze eksplozja bardzo ciepłej wiosny, ale lepsze takie ocieplenie niż obecne ochłodzenie z mrozem w nocy i pojawiającymi się opadami śniegu. Temperatury 20 st. C. wrócą prawdopodobnie w okolicach drugiej połowy kwietnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wróż Pesymista

Nie przewiduję temperatur powyżej 20 stopni ani tego kwietnia, ani żadnego następnego w ciągu kolejnych lat.

04 kwiecień 2023 - 16:35
Odpowiedz