| |
Zagrożenie!
Piorun uderzył w kościół i spowodował pożar. Potężne burze i gradobicia na zachodzie. Żywioł wywołuje lęk

Piorun uderzył w kościół i spowodował pożar. Potężne burze i gradobicia na zachodzie. Żywioł wywołuje lęk

Obecny weekend upływa w Polsce pod znakiem podmuchu gorącego i miejscami upalnego lata, tymczasem na zachodzie Europy występują gwałtowne burze powodujące gradobicia, ulewy z lokalnymi powodziami błyskawicznymi, wichurami łamiącymi drzewa i tarasującymi drogi, ale również z niebezpiecznymi wyładowaniami atmosferycznymi. Wyjątkowo silne nawałnice występują we Francji, gdzie piorun uderzył w kościół Saint-Georges w miejscowości Descartes. Mimo podjętej akcji gaśniczej więźba dachowa spaliła się.

Piorun uderzył w kościół we Francji w miejscowości Descartes, 9 lipca 2023. Foto: straż pożarna z Indre-et-Loire

Potężne burze z gradobiciami i wichurami we Francji, piorun uderzył w kościół, lipiec 2023

Żywioł obejmuje kolejne regiony i powoduje powszechny lęk we Francji. Komórki burzowe nawiedziły o poranku centrum kraju, następnie dotarły nad Burgundię i kierują się w stronę Grand-Est i Krajów Beneluksu. W wielu miejscach spadł grad o średnicy nawet 3-6 cm. Zanotowano również lokalne bardzo silne porywy wiatru do 80-130 km/h. Potężne wichury uderzyły szczególnie w departament Sekwana i Marna.

Silne burze zanotowane minionej doby na zachodzie Europy do godziny 13:10, 9 lipca 2023

Silne burze i nawałnice z gradobiciami we Francji, piorun uderzył w kościoł i spowodował pożar, lipiec 2023

Przechodzące burze prawdopodobnie były przyczyną pożaru kościoła Saint-Georges w miejscowości Descartes. Ogień objął dach, który uległ całkowitemu spaleniu. Wygląda na to, że to właśnie uderzenie pioruna odpowiada za pożar o którym mówi co najmniej kilku świadków. Kościół Saint-Georges, to jeden z trzech w mieście, został częściowo sklasyfikowany na zabytek historyczny od 1926 roku.

Silne burze z nawałnicami we Francji. Piorun uderzył w kościół i spowodował pożar, 9 lipca 2023

Silne burze we Francji rozwijają się na chłodnym froncie atmosferycznym oddzielającym skrajne masy powietrza. Przed frontem występuje upał z temperaturami maksymalnymi mogącymi osiągać w wielu regionach do 34-40 st. C. Sporym zagrożeniem są nadal gradobicia. Burze superkomórkowe potrafią generować bardzo duży grad, który minionej doby osiągał do 5-8 cm. W niedzielę 9 lipca o poranku kolejne gradobicia uderzyły tym razem w rejon miejscowości Dordogne, ale na tym nie koniec, bo burz z gradem będzie więcej.

Skutki potężnych burz i gradobić we Francji w gminie Mareuil, 9 lipca 2023

Najbliższej doby na 10 lipca największe ryzyko gwałtownych burz z gradobiciami, ulewami, wichurami i licznymi wyładowaniami atmosferycznymi obejmuje szczególnie obszar, od środkowo południowej Francji po Belgię, Holandię i zachodnie Niemcy. Podwyższone ryzyko burz będzie również na wschodzie i północnym wschodzie Hiszpanii oraz na północy Włoch w pobliżu pogranicza ze Szwajcarią i Austrią.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 10 lipca 2023

Najnowsza prognoza burz dla Europy 10 lipca 2023

W Polsce do 10 lipca będzie względnie spokojnie, prawdopodobieństwo burz na krańcach wschodnich jest minimalne. Sytuacja zacznie się zmieniać w trakcie nowego tygodnia już między 10-11 lipca i szczególnie 12 lipca o czym będziemy informować w najnowszych prognozach na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!