| |
Zagrożenie!
Pierwszy upał na południu. Temperatura przekroczyła 31 stopni. Silne ocieplenie dotrze do Polski

Pierwszy upał na południu. Temperatura przekroczyła 31 stopni. Silne ocieplenie dotrze do Polski

Pierwsza połowa marca 2023 przynosi w Polsce i Europie bardzo urozmaiconą pogodę, bo występują zarówno burze, jak i ulewy, a także gradobicia, śnieżyce i częsty mróz w nocy. Do grona zjawisk dołączył również pierwszy upał na południu kontynentu. Temperatura w Hiszpanii przekroczyła 31 st. C. i jest dość to wyjątkowo wczesna fala upałów. To ocieplenie z południowo zachodniej Europy w nowym tygodniu okresami dotrze także do Polski. Na termometrach ponownie zanotujemy wiosenne temperatury i zrobi się przyjemniej. Nabierzemy chęci do życia, choć warunki atmosferyczne dalej będą zmienne.

Ocieplenie z południowo zachodniej Europy dotrze do Polski. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 14 marca 2023

Pierwszy upał w Europie, temperatura przekroczyła 31 st. C. w Hiszpanii, silne ocieplenie dotrze do Polski w marcu 2023

Bardzo ciepłe powietrze z północno zachodniej Afryki nad Półwysep Iberyjski zaciąga aktywny niż przesuwający się obecnie nad Atlantykiem i zbliżający w pobliże Wysp Brytyjskich. Dzięki temu w Hiszpanii zanotowano pierwszy upał w Europie. Na stacji meteorologicznej w mieście Murcja temperatura wzrosła do 31,1 st. C. Tyle samo zanotowano na Wyspach Kanaryjskich. 

Pierwszy upał w Europie w 2023 roku. Zanotowane temperatury w Hiszpanii, 11 marca 2023. Dane: Ogimet

Upał w marcu 2023 w Europie, silne ocieplenie dotrze do Polski, zanotowane pomiary 12 marca 2023

Upał w Hiszpanii nie będzie jeszcze zjawiskiem trwałym, bo będą wracać dni znacznie chłodniejsze w tym z nadal możliwym mrozem, szczególnie w północnej połowie kraju, ale pierwszy upał jeszcze przed pierwszą połową marca stał się faktem.

Prognozowany upał do około 30-33 st. C. na wschodzie Hiszpanii, 13 marca 2023

Upał już w Europie, temperatura przekracza 31 st. C. w Hiszpanii, prognoza temperatury 13 marca 2023

To ciepłe powietrze z południowo zachodniej Europy w kolejnych dniach okresami dotrze w głąb Europy, w tym do Polski, aczkolwiek po drodze oczywiście temperatury znacznie spadną i o upale w naszym kraju nie ma mowy, ale poczujemy kolejne okresy z wiosennym ociepleniem.

Wiosenne ocieplenie w Polsce. Prognozowane temperatury o godzinie 13:00, 14 marca 2023

Upał w Europie i Hiszpanii oraz wiosenne silne ocieplenie w Polsce, prognoza temperatury 14 marca 2023

Na termometrach w Polsce ponownie zobaczymy miejscami nawet 14-19 st. C. i to na znacznym obszarze kraju. Przykładem może być najbliższy wtorek 14.03, choć już w poniedziałek 13.03, zwłaszcza na południu i zachodzie zanotujemy stopniowe ocieplenie miejscami co najmniej 11-14 st. C.

Ocieplenie w Polsce. Prognozowana wstępnie temperatura 18 marca 2023

Silne ocieplenie dotrze do Polski, to będzie skutek upału na południu Europy, prognoza temperatury 18 marca 2023

Dni z wiosennymi temperaturami w Polsce są pewne, aczkolwiek termin wystąpienia ocieplenia, zasięg najwyższych temperatur w danych regionach, to zjawiska pogodowe, które jeszcze mogą ulec korekcie z uwagi na utrzymującą się cyrkulacje strefową i możliwe przyspieszenie lub zwolnienie stref przechodzących frontów i cyklonów w rejonie Polski. Z tego powodu zalecamy śledzenie codziennych prognoz pogody.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 19 marca 2023

Ciepłe wiosenne powietrze dotrze do Polski, temperatury wzrosną, mapa prognozy 19 marca 2023

Średnia temperatura dobowa w nowym tygodniu będzie już wyższa względem kończącego się tygodnia, choć będą jeszcze noce z mrozem, szczególnie we wschodniej połowie kraju w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Mimo to, powiewy wiosny zaczniemy coraz częściej odczuwać i to nie tylko na zachodzie i południu kraju, ale również będą dni z temperaturą kilkunastu st. C. na północy Polski. Aktualnie pierwszego pewnego przekroczenia 20 st. C. w naszym kraju jeszcze nie widać, ale może się zdarzyć lokalny wyjątek, bo temperatury miejscami zbliżą się do tego poziomu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!