| |
Zagrożenie!
Pierwszy śnieg w prognozach. Powiew zimy w Europie stanie się faktem. Wiemy, gdzie zrobi się biało

Pierwszy śnieg w prognozach. Powiew zimy w Europie stanie się faktem. Wiemy, gdzie zrobi się biało

Warunki pogodowe w Europie w kolejnych tygodniach w rożnych regionach staną się coraz bardziej dynamiczne, co ma być związane z ośrodkami niżowymi wędrującymi szczególnie przez północne regiony, a czasami wschodzące z południa. Zwykle we wrześniu pojawiają się pierwsze opady śniegu i nie inaczej będzie w tym roku. Powiew zimy zanotujemy w Alpach, ale także miejscami w Skandynawii. W wysokich Tatrach również popadał pierwszy wrześniowy śnieg minionej doby. Zabieliły się krajobrazy na Gerlachu i Łomnicy. Sprawdźmy, gdzie do 20 września może miejscami spaść pierwszy śnieg i deszcz ze śniegiem w Europie.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie, 17 września 2022

Pierwszy śnieg w prognozach, gdzie będzie biało w Europie, mapa opadów 17 września 2022

Adwekcja chłodniejsza powietrza do Europy na wysokości średniej i niskiej troposfery sprawi, że miejscami szczególnie w regionach podgórskich zacznie wracać możliwość wystąpienia opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. W ostatnich dniach pierwszy śnieg spadł na Zugspitze - najwyższym szczycie Niemiec, a także miejscami w wysokich Alpach i Tatrach. 

Prognozowane procentowe ryzyko opadów śniegu w Europie, 18 września 2022

Pierwszy śnieg w prognozach dla Europy, gdzie spadnie śnieg, mapa opadów 18 września 2022

Do końca drugiej dekady września stopniowe prawdopodobieństwo wystąpienia pierwszego śniegu w Europie będzie coraz bardziej obejmować Skandynawię, zwłaszcza Norwegię i północno zachodnią Szwecję oraz rejon Alp.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie, 19 września 2022

Gdzie i kiedy spadnie pierwszy śnieg w Europie, mapa opadów 19 września 2022

Jest szansa, że śnieg w Tatrach w Polsce ponownie może spaść podczas większego ochłodzenia prognozowanego szczególnie między około 18-22 września. Do tego okresu coraz bardziej zaczną się zabielać miejscami Alpy, gdyż pokrywa śnieżna może mieć nawet około 10-60 cm.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w rejonie Alp, do 20 września 2022

Prognoza opadów śniegu w Europie, kiedy pierwszy śnieg, mapa opadów do 20 września 2022

Innym regionem narażonym na pierwsze opady śniegu będzie Skandynawia, szczególnie w Norwegii. Prognozy wskazują, że śnieg może spaść w rejonach podgórskich, w tym na południu kraju. Jeśli sprawdzą się obecne wyliczenia numeryczne, to od pierwszej niewielkiej pokrywy śnieżnej lub zabielonego krajobrazu we wrześniu będzie Polskę dzielił dystans około 800 km, nie wliczając takiej możliwości w Tatrach.

Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna na południu Norwegii, do 18 września 2022

Prognoza opadów śniegu w Europie, kiedy i gdzie spadnie pierwszy śnieg, wrzesień 2022

Spore zamieszanie w pogodzie nad kontynentem europejskim może wywołać między 2, a 3 dekadą września niż, jaki ma się pojawić nad Rosją i początkowo Skandynawią. Ośrodek ten nie tylko zaciągnie chłodne powietrze z północy w głąb Europy, ale także miejscami przyniesie opady i bardzo silne wichury, z uwagi na możliwy duży gradient ciśnienia, zwłaszcza nad samą Rosją. W kolejnych dniach musimy uważnie śledzić jego prognozy.

Wstępnie prognozowany układ baryczny nad Europą, 17 września 2022

Głęboki niż i wichury w prognozach w Europie, mapa ciśnienia 17 września 2022

Pierwsze opady śniegu w Europie we wrześniu staną się więc faktem. Zostanie podtrzymana wieloletnia tradycja. Śnieg spadnie miejscami w rejonach podgórskich, w tym szczególnie miejscami w Skandynawii, a w Polsce będzie to możliwe ponownie w Tatrach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!