| |
Zagrożenie!
Pierwszy śnieg w prognozach. Jęzor chłodu nadciągnie nad Polskę. Termiczna zima coraz bliżej

Pierwszy śnieg w prognozach. Jęzor chłodu nadciągnie nad Polskę. Termiczna zima coraz bliżej

Początek drugiej połowy października w Polsce przyniesie rewolucje w pogodzie, bo czeka nas głębsze ochłodzenie związane z adwekcją powietrza arktycznego. Prognozy wskazują na pierwszy śnieg na nizinach oraz częste przymrozki, a w górach będzie to już trwalszy mróz. Niewykluczone, że miejscami zanotujemy pierwsze dni przedzimia, a nawet termicznej zimy. Zbliża się więc pora wymiany opon letnich na zimowe na co wskazują najnowsze prognozy średniej dobowej temperatury.

Pierwszy śnieg w prognozach. Wstępnie przewidywane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie w okolicach przełomu pierwszej i drugiej dekady października 2023

Pierwszy śnieg i mróz w prognozach dla Polski, kiedy spadnie śnieg w październiku

Obecnie w Polsce jeszcze nic nie wskazuje na nadchodzące głębsze ochłodzenie, bo temperatury nadal są wysokie, a szczególnie w najbliższą sobotę będziemy mieć nawet termiczne lato w wielu regionach. Sytuacja baryczna nad Europą jest jednak już przesądzona i nic nie zatrzyma adwekcji zimnego powietrza, które pod koniec tygodnia obejmie cały kraj i będzie się wdzierać dalej na południe kontynentu.

Śnieg sygnalizowany w prognozach dla Polski w okolicach 19-21 października, model GFS

Rewolucja w pogodzie, pierwszy śnieg spadnie w Polsce, kiedy będą śnieżyce październik 2023

Przyczyną zmiany w pogodzie w Polsce będą głębokie cyklony przechodzące przez północną Europę niosące nad Skandynawią śnieżyce. Na północnej półkuli Ziemi kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara jednocześnie zaciągają powietrze z północy i kierują na południe. W tym przypadku zaciągną powietrze arktyczne. W takich warunkach przy nocnych przejaśnieniach i rozpogodzeniach ujemne temperatury przy gruncie oraz miejscami na wysokości 2m będą w wielu regionach coraz częstszym zjawiskiem.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce około 20 października 2023 (+/- 2 dni) model ECMWF

Ochłodzenie i pierwszy śnieg w Polsce, kiedy przyjdzie zima październik 2023

Ochłodzenie z większymi przymrozkami w Polsce jest już przesądzone i pewne w prognozach. Jedyną kwestią otwartą pozostają opady śniegu. O ile w górach przy adwekcji zimnego powietrza z północy i podejściu jakiekolwiek strefy wilgoci kolejne opady śniegu również są pewne, o tyle na nizinach może być różnie. Przejrzeliśmy wszystkie wiodące modele numeryczne i każdy z nich daje obecnie już 30-60% szans na pierwsze opady śniegu, a to znaczy, że jest coś na rzeczy. Możliwych jest kilka scenariuszy, w tym zejście chłodnego powietrza na południe Europy, gdzie powstanie niż w zasobny w wilgoć, a następnie ruszy w rejon Polski i zachodniej Ukrainy, jak również przelotne opady konwekcyjne związane z gradientem pionowym temperatury powietrza lub schodzenie nurkującego niżu przez wschodnią Europę.

Wstępnie prognozowana możliwość opadów śniegu w Polsce nie tylko w górach w okolicach przełomu drugiej i trzeciej dekady października 2023, model GEM

Pierwsze śnieżyce w prognozach, kiedy spadnie śnieg w Polsce październik 2023

Amerykański model GFS daje nawet szansę na chwilowe powstanie pierwszej pokrywy śnieżnej, jeśli sprawdziłaby się prognoza powstania niżu na południu i jego podejścia w pobliżu Polski. Scenariuszy jest wiele i faktycznie miejscami może w trakcie drugiej połowy października pojawić się pierwszy śnieg poza górami. Kolejne prognozy będą coraz bardziej dokładne. Rozwój sytuacji barycznej musimy śledzić uważnie szczególnie w czasie utrzymywania się napływu chłodnego powietrza.

Wstępnie prognozowany śnieg w Polsce, model GFS, początek trzeciej dekady października 2023

Spadnie śnieg i chwyci mróz w Polsce, w prognozach pokrywa śnieżna około 20 października 2023

Czekające nas zmiany w pogodzie bardzo dobrze oddają prognozy średniej temperatury dobowej, która charakteryzuje codzienne odczucie termiczne. Z prognozy na najbliższe dni wynika, że z termicznego lata przejdziemy do jesieni i przedzimia, a lokalnie nawet zimy.

Prognozowane średnie temperatury w Polsce do 21 października 2023

Zima termiczna i śnieg w prognozach, kiedy i gdzie spadnie śnieg w Polsce, prognoza do 22 października 2023

W prognozach do soboty 14 października, w zależności od regionu widnieje średnia temperatura miejscami powyżej 15 st. C., czyli charakterystyczna dla termicznego lata. Na północy będzie nieco chłodniej i będziemy mówić o termicznej jesieni. Od niedzieli 15 sierpnia prawdziwą jesień odczujemy już w całym kraju, z tendencją spadkową temperatury w kolejnych dniach, gdy średnia dobowa będzie miejscami już poniżej 7 st. C. Przyjmuje się, że od tego poziomu należy wymieniać opony letnie na zimowe. W okolicach 20-21 października w wielu regionach poczujemy termiczne przedzimie, a lokalnie nawet zimę, gdy średnia temperatura dobowa ma być nieco poniżej 0 st. C. na co wskazują aktualne prognozy temperatur.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!