| |
Zagrożenie!
Pierwsze przymrozki i śnieg w Polsce. Temperatura spadła poniżej -8 stopni. Wiemy, kiedy będzie cieplej

Pierwsze przymrozki i śnieg w Polsce. Temperatura spadła poniżej -8 stopni. Wiemy, kiedy będzie cieplej

Za nami pierwsza w tym sezonie wyjątkowo zimna noc. Zgodnie z oczekiwaniami w wielu regionach pojawiły się przymrozki. Temperatury spadły do -7/-4 st. C. Ujemne wartości pojawiły się nie tylko przy gruncie, ale także w klatkach meteorologicznych na wysokości 2m. Wiele osób pierwszy raz w sezonie nowy dzień musiało rozpocząć od skrobania szyb w samochodach. Pierwszy śnieg jesienią spadł w Polsce w górach. Zabieliło się szczególnie w rejonie Kasprowego Wierchu. Sprawdźmy, gdzie było najzimniej i kiedy będzie cieplej.

Pierwsze powszechne przymrozki w Polsce. Ujemne temperatury na południu Podkarpacia, 9 października 2023. Foto: FB Mirosław Piela

Pierwsze przymrozki i opady śniegu w Polsce, październik 2023, kiedy będzie cieplej i wróci babie lato

Zgodnie z naszymi prognozami oficjalne pomiary meteorologiczne dokonane na stacjach IMGW wskazują na największy spadek temperatury do -4 st. C. przy gruncie. Taką wartość zanotowano w Łodzi. Przymrozki przy gruncie zanotowano w wielu regionach Polski szczególnie we wschodniej połowie.

Pierwsze liczne przymrozki w Polsce, 9 października 2023

Najzimniej poza górami było na słynnym biegunie zimna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej na południu Małopolski. Na tamtejszej stacji przy gruncie zmierzono aż -7,2 st. C.

Przymrozki zanotowane w Polsce na stacjach IMGW minionej nocy na 9 października 2023

Pierwsze przymrozki i śnieg w Polsce październik 2023, gdzie najzimniej, czy wróci babie lato

Co ciekawe, ujemne temperatury zanotowano także na standardowej wysokości 2m. Najzimniej na stacjach synoptycznych IMGW było w Łodzi, gdzie zmierzono -1,3 st. C. Ponownie najzimniejszym miejscem w Polsce była Kotlina Orawsko-Nowotarska, gdzie zmierzono w klatce meteorologicznej -4,1 st. C. To aktualnie najniższe temperatury tej jesieni w Polsce poza górami. Najniższą temperaturę minionej doby zanotowano na Kasprowym Wierchu, bo temperatura spadła tam do -8,4 st. C.

Przymrozki zanotowane w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW na wysokości 2m, 9 października 2023

Pierwsze przymrozki w Polsce zanotowano temperatury październik 2023

Wraz z napływem zimnego powietrza arktycznego do Polski wystąpiły nie tylko przymrozki, ale także lokalnie pojawiły się opady śniegu w górach. Nie jest to nic nadzwyczajnego o tej porze, zwłaszcza w tej części kraju. Dziwi jedynie fakt, że pierwszy jesienny śnieg w górach pojawił się kilka tygodni później niż zwykle, bo aż o trzy tygodnie, ponadto spadło go niewiele.

Pierwszy jesienny śnieg w Tatrach. Widok z Kasprowego Wierchu na Dolinę Goryczkową, 9 października 2023. Foto: Monitoring TOPR

Pierwszy śnieg w Polsce październik 2023, gdzie jest biało

Najbliższej doby jeszcze miejscami dosypie śnieg w Tatrach, ponadto popada lokalnie niżej na Podhalu, ale w tym tygodniu szybko stopnieje, bo spodziewamy się ocieplenia. Pierwszy śnieg lub deszcz ze śniegiem może wystąpić także w wysokich Bieszczadach.

Pierwszy śnieg w Polsce. Prószy w Zakopanem, 9 października 2023

Bardziej zimowe warunki najbliższej doby spodziewane są jedynie w wysokich Tatrach, gdzie jeszcze dosypie kilka cm śniegu, ale uprzedzamy, że ten śnieg nie zdoła się utrzymać i w tym tygodniu szybko odpłynie.

Prognoza pokrywy śnieżnej w rejonie Tatr do 10 października 2023

Przymrozki i śnieg w Polsce prognoza opadów śniegu do 10 października 2023

Najbliższej nocy na 10 października również miejscami wystąpią przymrozki szczególnie przy gruncie do około -4/-1 st. C., zwłaszcza między centrum i wschodnimi regionami kraju w miejscach przejaśnień i rozpogodzeń. Od 11 października sytuacja zacznie się zmieniać w całym kraju, bo od zachodu w głąb Polski będzie postępować adwekcja ciepłego powietrza. Wrócą wtedy bardziej przyjemne temperatury przypominające babie lato utrzymujące się przez co najmniej kilka kolejnych dni.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!