Pierwsze jesienne wichury uderzą w Europę. Wiatr przekroczy 120 km/h. Czy cyklon wpłynie na pogodę w Polsce?
W kolejnych tygodniach czekają nas istotne zmiany w pogodzie nad Europą. Rosnąca różnica temperatury w porze jesiennej między Arktyką, a umiarkowanymi szerokościami geograficznymi da impuls do uaktywnienia cyrkulacji strefowej, w tym do pojawienia się bardziej zwartego prądu strumieniowego. W jego rejonie będą powstawać ośrodki niżowe nazywane również cyklonami. Rozwiną się również niże wtórne. Pierwszy z jesiennych cyklonów uderzy w Europę i spowoduje wystąpienie wichury. Wiatr w porywach może miejscami przekroczyć 120 km/h. Spodziewane są również wysokie fale sztormowe w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii. Czy niż wpłynie na pogodę w Polsce?
Pierwsze jesienne wichury w prognozach. Przewidywane porywy wiatru, 4 września 2022. Model ECMWF
Europejski model ECMWF wskazuje na uderzenie wichury w rejon Irlandii i Wielkiej Brytanii około 4 września. Jest to jeszcze wstępna prognoza i obarczona ryzykiem korekty ze względu na niestabilną trajektorię ośrodka niżowego. Prognozy wskazują również na możliwe powstanie niżów wtórnych również niosących silny wiatr, opady deszczu i lokalne burze.
Prognozowany obszar silnego wiatru z dwoma ośrodkami niżowymi zbliżającymi się do zachodniej i północno zachodniej Europy, 4 września 2022
Nie będą to bardzo głębokie i duże ośrodki niskiego ciśnienia, ale w rejonie centrum cyklonów będzie spore zagęszczenie izobar ciśnienia. Wiatr nad lądem może przekraczać 100-120 km/h, a w głębi oceanu może przekroczyć nawet 150 km/h. Oczywiście w takich warunkach spodziewane są wysokie fale sztormowe. Wichurom będą towarzyszyć opady deszczu i miejscami burze.
Aktualnie prognozowane porywy wiatru i położenie kolejnego niżu w rejonie Wysp Brytyjskich, 5 września 2022
Niewielkie ośrodki niżowe będą się rozwijać w obrębie umiarkowanego prądu strumieniowego. To nie będzie jeszcze klasyczny bardzo silny jetstream, ale jego pierwsze znaczne odbudowanie wystarczy do wystąpienia pierwszej jesiennej wichury na zachodzie Europy.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 4 września 2022
Wystąpienie pierwszej jesiennej wichury wydaje się dość pewne na zachodzie Europy, ale ostateczny jej termin i prędkość wiatru zależy od dokładnej trajektorii ośrodków niżowych, dlatego sygnalizujemy wstępnie taką możliwość. Generalnie, między około 4-9 września należy bacznie śledzić rozwój sytuacji na zachodzie Europy, miedzy Atlantykiem, a Irlandią, Wielką Brytanią i Francją.
Wstępnie prognozowany kolejny niż z wichurą na zachodzie Europy, 9 września 2022
Czy niże wpłyną na pogodę w Polsce?
Prognozy nie wskazują, aby nam w tym czasie groziły wichury, ale z niżami będą związane fronty atmosferyczne. Niektóre z nich mogą w Polsce przynieść przelotne opady deszczu. Ponadto będą wpływać na temperatury, gdyż niże w rejonie zachodniego wybrzeża Europy, czy Wysp Brytyjskich zawsze zaciągają z południowo zachodniej Europy, czy nawet z północnej Afryki w głąb kontynentu cieplejsze masy powietrza.
Prognozowany zasięg cieplejszego powietrza w Europie zaciąganego przez niż w rejonie Wysp Brytyjskich. Wstępna prognoza na 10 września 2022
Z tego powodu w Polsce, zwłaszcza między 6-9 września możliwy będzie wzrost temperatury, miejscami nawet do 22-26 st. C. Prognozy nadal są wstępne, dlatego dokładny termin zjawisk będziemy jeszcze weryfikować. Nie mniej, czekają nas kolejne ciekawe okresy w pogodzie nad Europą.
DobraPogoda24.pl