| |
Zagrożenie!
Pierwsza jesienna wichura uderzy w Polsce. Porywy wiatru przekroczą 100 km/h

Pierwsza jesienna wichura uderzy w Polsce. Porywy wiatru przekroczą 100 km/h

Zwykle w sezonie jesiennym i zimowym do Europy docierają dość głębokie niże, możliwy jest także rozwój niżów wtórnych. Ośrodki niżowe niosą opady, burze, a także w zależności od trajektorii również wichury w poszczególnych krajach. Sytuacja baryczna nad Europą zacznie się w kolejnych dniach dynamicznie zmieniać, co będzie mieć związek z okresowym uaktywnieniem na Atlantyku silnej cyrkulacji strefowej. Na naszą uwagę zasługuje około 23-24 września 2021. Najnowsze wyliczenia wskazują, ze w tym terminie w Polsce pojawi się pierwsza jesienna wichura. Prędkość wiatru miejscami może przekroczyć 80-100 km/h, a to już wiatr, który potrafi robić szkody. Na Bałtyku pojawi się sztorm, wysokość fal może dochodzić do 5-8 m! Przejściu niżu, będą towarzyszyć także przelotne opady deszczu. Poniższa mapa prezentuje wstępnie maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić w Polsce w piątek 24 września.

Pierwsza jesienna wichura w Polsce, prognoza porywów wiatru, 23-24 września 2021

Jesienna wichura w Polsce

Sytuacja pogoda nad Europą w najbliższych dniach, będzie dynamiczna. Warto śledzić trajektorię ośrodków niżowych podążających znad Atlantyku nad kontynent. Najnowsze wyliczenia numeryczne, co ważne obu głównych prognoz są ze sobą zbieżne, a to oznacza, że istnieje spore ryzyko wichury i sprawdzenia się prognozy pogody. Na wstępnej prognozie modelu ECMWF, widzimy przewidywane położenie niżu w nocy 23/24.09 w rejonie wybrzeża Łotwy.

Pogoda w Polsce. Możliwa jesienna wichura, prognoza wiatru 23-24 września 2021

W tym czasie ciśnienie w centrum niżu może spaść do 986 hPa. Różnica ciśnienia między północno wschodnią Polską, a południowo zachodnimi krańcami kraju może sięgnąć około 20 hPa. Do omawianego terminu mogą jeszcze zajść korekty trajektorii ośrodka niżowego od której ostatecznie będzie zależeć prędkość wiatru. Poniżej wariat prognozy modelu GFS na noc 23/24 września.

Możliwa wichura w Polsce, wrzesień 2021, pierwsza jesienna wichura

Prąd strumieniowy będzie napędzał wichurę w Polsce

Różnica pozioma ciśnienia na obszarze Polski nie będzie jedynym czynnikiem powodującym nasilenie wiatru. 24 września nad Polską, będzie się znajdować główna oś prądu strumieniowego, która zawsze napędza układ niżowy, ponadto sprzyja jego rozwojowi. Z tego powodu wstępna prognoza porywów wiatru mogących osiągnąć lub przekroczyć miejscami 80-100 km/h nie wydaje się być przeszacowana. Poniżej prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską w najbliższy piątek 24.09.

Wichura w Polsce, prognoza porywów wiatru 23-24 września 2021

Poniższa mapa przedstawia jedną z wersji prognozy porywów wiatru w piątek 24.09 przed południem w Polsce. Prognoza może jeszcze ulec korekcie.

Wichura w Polsce, wrzesień 2021, gdzie będzie najsilniejszy wiatr

Sztorm i wysokie fala na Bałtyku

Przechodzący niż przez Bałtyk w kierunku Łotwy i Estonii wywoła silny sztorm na Bałtyku. Wiatr powieje głównie w zachodu i północnego. W czasie głównej fali wichury, wysokość fal na południu od centrum niżu może osiągać około 5-8 m wysokości. Prognozę taką przedstawia obecnie model ICM UM

Pierwsza jesienna wichura w Polsce, sztorm i wysokie fale na Bałtyku, wrzesień 2021

Sytuacja jest dynamiczna i może się jeszcze nieznacznie zmienić. Wszystko zależy ostatecznie od trajektorii ośrodka niżowego. Non stop monitorujemy pogodę, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!