| |
Zagrożenie!
Piekielny żar dotrze z południa. Silny upał rozleje się po Polsce. Padnie rekord temperatury

Piekielny żar dotrze z południa. Silny upał rozleje się po Polsce. Padnie rekord temperatury

Za nami kolejna analiza prognoz nadciągające podmuchu powietrza zwrotnikowego, które w Polsce przyniesie silny upał rozlewający się po kraju. Temperatura maksymalna sięgnie miejscami około 34-36 st. C. Będzie to najcieplejszy okres dotychczasowego lata. Zostanie więc pobity rekord najwyższej temperatury notowanej w tym roku na obszarze naszego kraju. Letni żar poczujemy szczególnie w najbliższy weekend 15-16 lipca. Pierwszy dzień będzie najcieplejszy w zachodniej, a drugi we wschodniej połowie kraju.

Silny upał sięgnie Polski. Aktualnie prognozowana temperatura, 15 lipca 2023

Podmuch letniego żaru dotrze do Polski, będzie największy upał od początku wakacji 2023

Prognozy na nadchodzący weekend w połowie lipca nadal potwierdzają adwekcję do Polski bardzo ciepłej masy powietrza zwrotnikowego przez południową Europę z północno zachodniej Afryki. Główna fala ciepłego powietrza napłynie do zachodniej połowy kraju w sobotę 15 lipca. Dzień później największy upał będzie nad wschodnią połową, gdyż od zachodu prawdopodobnie dotrze front atmosferyczny niosący opady i burze. Jego natężenie, pora wystąpienia i zasięg jeszcze stoi pod znakiem zapytania, dlatego musimy się jeszcze wstrzymać z prognozą burz na ten okres.

Podmuch żaru z południa sięgnie Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 16 lipca 2023

Piekielny żar dotrze do Polski, będzie najcieplejszy weekend od początku lata 2023, prognoza temperatury i anomalii

Główna fala bardzo ciepłej masy powietrza mimo, że będzie krótkotrwała, to w szczycie adwekcji przyniesie temperatury znacznie odbiegające od normy klimatycznej. Temperatury maksymalne miejscami według najnowszych wyliczeń mogą być nawet o 8-13 st. C. wyższe od średniej wieloletniej dla tej pory roku. Najbliższy weekend przyniesie nowy rekord temperatury maksymalnej notowanej w tym roku na obszarze Polski. Aktualnie wynosi 32,2 st. C. i był notowany na stacji IMGW we Wrocławiu.

Prognozowany zasięg napływu ciepłego powietrza z Afryki do środkowej Europy na wysokości 1,5 km między 15-16 lipca 2023

Silny podmuch lata w Polsce, nadciągnie największy żar i upał od początku lipca 2023

Jęzor ciepłego powietrza sięgający z Afryki w głąb Europy w tym do Polski doskonale widać na poziomach przepływu powietrza na wysokości 1,5 km. Temperatura na tym poziomie może osiągać w naszym kraju nawet 15-23 st. C., co oczywiście przełoży się na wartości notowane na wysokości 2m w cieniu. Największy żar będzie panował w słońcu i przy gruncie, zwłaszcza na zabetonowanych placach w centrach miast. Miejscami upał będzie dosłownie nieznośny. Zapowiada się wyjątkowo trudny okres szczególnie dla osób starszych mających problemy z układem krążenia. Na szczęście podmuch silnego letniego żaru przypadnie na weekend, gdy większość z nas nie będzie pracować na zewnątrz i będziemy mogli szukać ukojenia w cieniu lub nad wodą.

Prognozowany upał w Europie i Polsce, 16 lipca 2023

Silny podmuch upału dotrze do Polski z Afryki, najcieplejszy weekend lipca 2023

Jeszcze większy upał w tym okresie jest prognozowany na południu Europy, w tym szczególnie we Włoszech i Grecji, gdzie temperatura miejscami przekroczy 40 st. C. Lokalnie będzie tam więcej niż wynosi dotychczasowy absolutny rekord temperatury maksymalnej notowany w całej historii pomiarów na obszarze Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

I Gdzie te burze na razie wszystko bokiem i tylko symboliczny popadał i tyle na dziś. Susza i niszczy wszystko. Liście w Różach lecą i wszystko wysycha. Jeśli nie popada do tego silnego upału to klęska Mnie czeka.

12 lipiec 2023 - 18:08
Odpowiedz