
Piekielny upał w styczniu przekroczy 50 stopni. Będzie nowy krajowy rekord? W tym regionie żar jest największy
Obecnie na półkuli północnej Ziemi zmagamy się z wydaniem zimy w mniej lub bardziej mroźnym i śnieżnym wydaniu, tymczasem na półkuli południowej trwa lato. Epicentrum piekielnego upału znalazło się nad Australią, gdzie w tym tygodniu temperatura może przekroczyć 50 st. C. Niewykluczone, że zostanie pobity nowy rekord temperatury maksymalnej dla tego kraju. Aktualnie upał w tym regionie przynosi największy żar na całej planecie.
Piekielny upał prognozowany w Australii, 24 stycznia 2024
Analizując dane pomiarowe temperatur z całej Ziemi dochodzimy do wniosku, że obecnie właśnie Australia jest najbardziej upalnym krajem na świecie, zwłaszcza krańce zachodnie oraz środkowo wschodnie regiony. W minionych dniach największy upał 48,7 st. C. zanotowano 21 stycznia w miejscowości Onslow na tamtejszym lotnisku. Nie jest to jednak apogeum styczniowego upału. To ma nastąpić między 24-25 stycznia. W tej kwestii są zgodne zarówno prognozy amerykańskiego, jak również europejskiego modelu globalnego.
Prognozowany piekielny upał w Australii. Temperatura przekroczy 50 st. C., 25 stycznia 2024
Aktualnie prognozy wskazują maksymalnie do około 51 st. C. w części kontynentalnej Australii w dalekiej odległości od morza. Jeśli tak się stanie, to zostanie pobity nowy rekord temperatury maksymalnej dla tego kraju. Niewykluczone jednak, że rekord ten nie zostanie wyłapany przez tamtejszą sieć pomiarową ze względu rozległy obszar. Obecny rekord temperatury w Australii wynosi 50,7 st. C. Został ustanowiony niedawno, bo 13 stycznia 2022 roku w Onslow.
Prognozowane temperatury maksymalne (model GFS), jakie mogą wystąpić w Australii do 25 stycznia 2024
Silnemu upałowi w Australii będzie towarzyszyć znaczne odchylenie temperatury, która w rejonach największego żaru w ujęciu trzech dni będzie miejscami nawet o 7-12 st. C. powyżej normy.
Prognozowana anomalia temperatury w rejonie największego upału w Australii za okres do 26 stycznia 2024
Sporo do myślenia daje również temperatura powietrza napływającego i osiadającego z wysokości 1,5 km. Ma ona istotne przełożenie na upał notowany w warstwie przypowierzchniowej. Prognozy wskazują, że na tej wysokości powietrze może mieć nawet 30-33 st. C., co jest wartością ekstremalną.
Prognozowana temperatura nad Australią na wysokości 1,5 km, 25 stycznia 2024
Po 26 stycznia upał w Australii nadal będzie występował, aczkolwiek w kolejnych dniach zmniejszy się ryzyko przekraczania wartości 50 st. C. Upał na poziomie co najmniej 40-47 st. C. nadal będzie powszechny w wielu regionach. Jego końca w najnowszych prognozach długoterminowych nie widać do końca pierwszej dekady lutego na co wskazuje szczególnie model GFS.
Źródło: DobraPogoda24.pl