| |
Zagrożenie!
Piekielny upał utrzyma się na zachodzie. Fala upałów jest brutalna przez kopułę cieplną. Padnie rekord temperatury dla września?

Piekielny upał utrzyma się na zachodzie. Fala upałów jest brutalna przez kopułę cieplną. Padnie rekord temperatury dla września?

Rekordowa fala upałów nie odpuszcza na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Prognozy wskazują, że temperatury ponownie mocno wzrosną. Ponad 50 milionów Amerykanów mieszka obecnie na obszarach, które w najbliższych dniach znowu będą narażone na nadmierną temperaturę. Prognozy przewidują w południowej Kalifornii, Sacramento i San Joaquin Valley temperatury do 46 st. C. Z kolei w Dolinie Śmierci temperatury mogą osiągnąć około 49 st. C., a to oznaczałoby najwyższą temperaturę zaobserwowaną we wrześniu na Ziemi.

Prognozowany zasięg zalegania ciepłego powietrza i jego anomalia temperatury na zachodzie USA na wysokości 1,5 km, 6 września 2022

Rekordow upał nie ospuszcza, fala upałów w USA jest brutalna przez kopułę cieplną, wrzesień 2022

W minioną środę 31.08 w kilku kalifornijskich regionach w pobliżu Los Angeles i San Diego, zostały pobite rekordy upałów dla tej pory roku. W Burbank i Woodland Hills, na przedmieściach na północ od Los Angeles, temperatury wzrosły do ​​alarmującego poziomu 44 st. C., bijąc poprzednie rekordy z sierpnia. Wysokie temperatury i brak opadów przyczyniły się do wybuchu nowych pożarów. Z ich powodu zamknięto autostradę międzystanową numer 5. Mieszkańcy tego obszaru zostali zmuszeni do ucieczki. Pożar rozprzestrzenił się szybko, pochłaniając tysiące hektarów w ciągu zaledwie kilku godzin. Według straży pożarnej hrabstwa Los Angeles, siedmiu strażaków walczących z pożarem doznało obrażeń związanych z przegrzaniem.

Piekielny upał na zachodzie Ameryki Północnej od Kanady po Kalifornię. Prognozowana anomalia temperatury, 3 września 2022

Piekielna fala upałów na zachodzie USA, progoza wrzesień 2022

Narodowa Służba Pogodowa prognozuje ekstremalne warunki pożarowe w częściach środkowego wybrzeża i południowej Kalifornii w ten weekend i w przyszłym tygodniu. Władze apelują do mieszkańców, aby ograniczali aktywność na świeżym powietrzu, gdyż każda iskra może zaprószyć ogień i wywołać kolejny pożar, którego nie będzie można łatwo opanować.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza zalegającego i napływającego na wysokości 1,5 km, 7 września 2022

Potężna fala upałów na zachodzie USA, czy padnie rekord temperatury dla września na Ziemi

Oczekuje się, że temperatury będą wzrastać przez kolejny tydzień. Północna i południowa Kalifornia przygotowuje się na najwyższe temperatury. W całym stanie, w tym w rejonie Zatoki San Francisco pojawiły się ostrzeżenia o ekstremalnych upałach. Części północno-zachodniego Pacyfiku, Nevada, Idaho i Montana również staną w obliczu niebezpiecznych temperatur. W Boise w stanie Idaho sierpień zakończył się ze średnią temperaturą na poziomie aż 27 st. C. To najwyższa temperatura od początku prowadzenia stałych pomiarów w 1875 roku.

Prognozowane maksymalne temperatury, jakie będą możliwe między 2-12 września 2022

Ekstremalna fala upałów na zachodzie, prognozowana temperatura do 12 września 2022

Jeśli prognozy się sprawdzą, to temperatury w najbliższych dniach będą, od 8, do 12 st. C. powyżej normy w północno-zachodniej Arizonie, południowo-wschodniej Kalifornii i południowej Nevadzie. Ulgę mogą przynieść jedynie noce, gdy temperatury nieznacznie spadną. Nie pomoże to jednak uniknąć masowych udarów cieplnych i zgonów z powodu upałów. Silny upał jest wynikiem „kopuły cieplnej” unoszącej się nad regionem. Jest to grzbiet wysokiego ciśnienia atmosferycznego, który działa jak pokrywa zatrzymująca ciepło.

Prognozowana anomalia temperatury w Ameryce Północnej za okres 2-12 września 2022

Prognozowany upał na zachodzie USA, fale upałów są coraz częstsze, prognoza temperatury do 10 września 2022

Będą nazywać fale upałów?

Aktualna fala upałów to tylko jedna z wielu, jaka nawiedziła USA tego lata. W miarę jak stają się częstsze i intensywniejsze, Kalifornia debatowała nad ich nazywaniem i uszeregowaniem na wzór huraganów. Chcą w ten sposób podkreślić ich znaczenie. Według National Weather Service ekstremalne upały zabijają więcej ludzi w USA niż jakiekolwiek inne zjawisko pogodowe. W północnej części Kalifornii służba ostrzega, że ​​„cała populacja jest zagrożona” śmiertelnym upałem.

Ekstremalne upały w Kalifornii

Utrzymujący się upał może nadwyrężyć system energetyczny w Kalifornii, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na klimatyzatory i inne urządzenia. Obciążenie będzie szczególnie dotkliwe, zwłaszcza, że praca elektrowni wodnych została już zakłócona z powodu suszy.

Brak opadów w rejonie fali upałów. Prognozowana suma opadów na zachodzie USA do 6 września 2022

Susza, pożary i fala upałów w Kalifornii, prognoza opadów wrzesień 2022

Urzędnicy wzywają mieszkańców do oszczędzania energii tam, gdzie to możliwe, aby uniknąć dłuższych przestojów w dostawie prądu. Upał powoduje nie tylko suszę i zagrożenie pożarowe, ale jest także przyczyną powstawania ozonu w warstwie przyziemnej, czyli smogu fotochemicznego, który nasila problemy z oddychaniem. Jak widać, w piekielnej fali upałów nie ma nic dobrego, a tylko same problemy. Warto więc dwa razy się zastanowić, zanim zacznie się mówić o marzeniu długotrwałych upałów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!