| |
Zagrożenie!
Piekielny upał rozpocznie się wcześniej. Temperatura osiągnie 40 stopni. Żar nasili susze z ryzykiem pożarów

Piekielny upał rozpocznie się wcześniej. Temperatura osiągnie 40 stopni. Żar nasili susze z ryzykiem pożarów

Niebawem do Polski wkroczy silne kilkudniowe ochłodzenie, a zupełnie inaczej będzie w ostatnich dniach kwietnia 2023 na Półwyspie Iberyjskim szczególnie na południu Hiszpanii. Znad Afryki napłynie bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego i spowoduje wystąpienie wczesnego piekielnego upału. Temperatura pierwszy raz w tym roku zbliży się do 40 st. C. w Europie. Sytuacja będzie wyjątkowa, bo fala upałów ma być największa o tej porze roku od ponad 40 lat.

Prognoza adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza i jego temperatury w Hiszpanii i Portugalii na wysokości 1,5 km, 28 kwietnia 2023

Wczesna piekielna fala upałów w Europie, temperatura przekroczy 40 st. C. w Hiszpanii pod koniec kwietnia 2023

Do tej pory upał miejscami w Hiszpanii osiągał lub przekraczał 31-34 st. C., ale to się zmieni w kolejnych dniach, gdyż najnowsze prognozy wiodących modeli numerycznych wskazują na temperatury mogące lokalnie osiągnąć do około 37-40 st. C. Jeśli tak się stanie, to będzie to największy upał w tej części Europy w kwietniu od wielu lat.

Prognozowany upał w Hiszpanii i Portugalii, 26 kwietnia 2023

Piekielny upał rozpocznie się wcześniej w Europie, temperatura przekroczy 40 st. C., prognoza 26 kwietnia 2023

Upał nad Półwyspem Iberyjskim szczególnie w południowej połowie regionu zacznie się ponownie nasilać od środy 26.04, gdy temperatury miejscami mogą już osiągnąć około 34-37 st. C. Ponownie wyjątkowo ciepło będzie zwłaszcza w rejonie Sewilli.

Prognoza potężnego upału w Hiszpanii, Portugalii oraz na północy Maroka i Algierii, 27 kwietnia 2023

Potężny upał wyjątkowo wczesny w Europie, pierwsze 40 st. C. pod koniec kwietnia 2023

W następnych dniach upał lokalnie może być większy do około 38-40 st. C. Na pewno 40 st. C. lub lokalnie więcej będzie miejscami w Maroko i Algierii. O potencjale wyjątkowego upału świadczy temperatura adwekcji powietrza na wysokości izobarycznej 1,5 km. Jest to niezwykle cenny wskaźnik meteorologiczny, który przekłada się na temperatury również przy powierzchni. Podczas tej fali upałów temperatura nad Hiszpanią na wysokości 1,5 km nad poziomem morza sięgnie nawet 24-26 st. C. W Polsce takie wartości temperatur byłyby ekstremalne i z pewnością przełożyłyby się na na rekordowe temperatury.

Prognozowany upał między Hiszpanią i północno zachodnią Afryką, 28 kwietnia 2023

Wczesna potężna fala upałów w Europie, prognoza temperatury 28 kwietnia 2023

Hiszpańscy meteorolodzy informują, że w ciągu najbliższych dni spodziewają się wartości temperatur, które przewyższą którekolwiek z odnotowanych w ciągu ostatnich 44 lat o tej porze roku. Przygotowali specjalną prognozę na której wskazują ciemniejszym odcieniem prognozowane przekroczenie maksymalnych wartości w ujęciu procentowym na poziomie 1,5 km w odniesieniu do okresu z lat 1979-2022.

Prognozowane prawdopodobieństwo adwekcji najcieplejszego powietrza od 44 lat pod koniec kwietnia

Uwagę przykuwa olbrzymia anomalia temperatury, jaka pojawi się na obszarze Europy. Nad Półwyspem Iberyjskim temperatury miejscami mogą być nawet o 16-20 st. C. wyższe względem normy klimatycznej, tymczasem w centrum i na północy kontynentu, w tym w Polsce temperatury mają być wtedy o około 2-7 st. C. niższe względem średniej wieloletniej.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 28 kwietnia 2023

Rekordowo wczesny upał w Europie, temperatura do 40 st. C., prognoza temperatury i anomalii pod koniec kwietnia 2023

Niestety, wyjątkowo silny upał pogorszy katastrofalną suszę na południu Hiszpanii, gdzie nadal nie są przewidywane większe sumy opadów. Wzrośnie również ryzyko pożarów, w tym lasów. Najnowsze wyliczenia modelu ECMWF nie dają większych szans na deszcz na południu Hiszpanii i Portugalii, co najmniej do początku maja.

Potężny upał i kontynuacja suszy w Hiszpanii i Portugalii. Prognozowana suma opadów do 3 maja 2023

Potężny upał i susza w Hiszpanii, prognoza opadów do 3 maja 2023

Poważna susza dotyka również Maroko, gdzie tamtejsi rolnicy zmagają się z olbrzymim niedoborem opadów. W zeszłym sezonie zanotowano w tym kraju największą suszę od 70 lat. W tym roku poprawy sytuacji nadal nie widać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!