| |
Zagrożenie!
Piekielny upał przypomni o sobie. Październikowe rekordy temperatur zagrożone. Fala upałów przekroczy 40 stopni?

Piekielny upał przypomni o sobie. Październikowe rekordy temperatur zagrożone. Fala upałów przekroczy 40 stopni?

Nasza planeta znajduje się obecnie w okresie przejściowym. Półkula północna w kolejnych miesiącach będzie się stopniowo schładzać, a południowa ocieplać. Ekstremalne upały ograniczają się obecnie do regionów północnej Afryki, Bliskiego Wschodu, Meksyku i Australii, gdzie temperatury w ostatnich dniach miejscami przekraczają 40-45 st. C. Najnowsze prognozy temperatury zapowiadają, że do ciekawej sytuacji może dojść na początku października na południowym wschodzie Chin, gdzie temperatura po raz pierwszy w historii być może osiągnie lub przekroczy 40 st. C. w tym miesiącu. Jeśli faktycznie tak się stanie, to będzie rekordowa fala upałów w tej części naszej planety o tej porze roku.

Prognozowana temperatura powietrza napływającego nad południowo wschodnią Azję, w tym Chiny na wysokości 1,5 km, 2 października 2022

Piekielny upał przypomni o sobie, możliwa rekordowa fala upałów w październiku 2022 w Chinach

Adwekcja ciepłego powietrza będzie postępować z południa i na początku października na wschodzie i południowym wschodzie Chin może osiągać nawet 20-24 st. C. i to na wysokości 1500 m n.p.m. Taki strumień ciepłego powietrza utrzymujący się przejściowo pod kopułą obszaru wyżowego oczywiście przełoży się na temperatury notowane na standardowej wysokości 2m w klatkach meteorologicznych.

Prognozowany ekstremalny upał na południowym wschodzie Chin, 2 października 2022

Możliwy rekordowy upał w październiku 2022 w Chinach, gdzie będzie fala upałów

To ma być dosłowna eksplozja piekielnego żaru o tej porze roku w tej części Azji. Jeśli prognozy się sprawdzą, to będziemy mieć wydarzenie pogodowe bez precedensu, bo w Chinach w październiku jeszcze nigdy w historii nie notowano temperatur maksymalnych powyżej 40 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w południowo wschodniej Azji, 2 października 2022

Piekielna fala upałów, gdzie będzie rekordowy żar, prognoza temperatury w Chinach, 2 października 2022

Temperatury na początku października na południowym wschodzie Chin mogą być miejscami w rejonie największego upału nawet o 7-14 st. C. wyższe od normy wieloletniej dla tej konkretnej pory roku.

Prognozowany ekstremalny upał w Chinach, 3 października 2022

Fala upałów w październiku 2022, prognoza temperatury w Chinach

Potencjalna ekstremalna fala upałów ma być jednak stosunkowo krótka, bo już po 2-3 dniach prawdopodobnie zostanie wyparta przez chłodny front atmosferyczny z północnego zachodu. Zwróćmy uwagę na olbrzymi kontrast temperatury, który na obszarze Chin nie wliczając wysokich Himalajów, może sięgać nawet 35 st. C. 

Prognozowana temperatura na południowym wschodzie Azji, 4 października 2022

Rekordowy październikowy upał możliwy w Chinach, gdzie będzie fala upałów, prognoza temperatury 4 października 2022

Z kolei październik w Polsce, to nadal miesiąc, gdy jeszcze nigdy w historii pomiarów nie notowano upału, czyli temperatury osiągającej lub przekraczającej 30 st. C. Polski rekord temperatury maksymalnej w październiku wynosi 28,9 st. C. i pochodzi z 4 października 1966 roku. Został zanotowany w Trzebiechowie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Marcin

Fascynujący artykuł! A dlaczego nie piszecie nic o Pakistanie? Ja zawsze chciałem wiedzieć jaka pogoda będzie w Pakistanie

28 wrzesień 2022 - 21:47
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Proszę, też informujemy o ważnych zjawiskach w Pakistanie https://dobrapogoda24.pl/artykul/monsun-na-sterydach-zatopil-pakistan-jedna-trzecia-kraju-znalazla-sie-pod-woda-miliony-hektarow-upraw-zniszczone

28 wrzesień 2022 - 22:45
Odpowiedz