Piekielny potężny upał na wschodzie. Ludzie modlą się o deszcz. Padły rekordy temperatur w kilku krajach.
Brutalna i śmiertelna fala upałów pojawiła się w kwietniu w kilka krajach południowej i południowo wschodniej Azji. Miejscami padły nowe rekordy temperatur. Ludzie gromadzą się i modlą o deszcz. Piekielny żar przekroczył 45 st. C. w cieniu. Nowy rekord temperatury maksymalnej zanotowano w Tajlandii i Turkmenistanie. Z kolei w Bangladeszu susza powoduje olbrzymie straty i ograniczenia w dostępie do wody. Potężna fala upałów rozciąga się od Afganistanu przez Pakistan, Indie po południowy wschód Azji.
Piekielny upał w południowej i południowo wschodniej Azji. Anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 18 kwietnia 2023
W ostatnich dniach padły nowe absolutne krajowe rekordy temperatur w dwóch krajach. Aż 45,4 st. C. zanotowano na stacji Tak w Tajlandii. Jest to pierwsza sytuacja w historii pomiarów, gdy temperatura w tym kraju osiągnęła wartość 45 st. C.
Nowy rekord temperatury maksymalnej zanotowany w Tajlandii, kwiecień 2023
Nowy krajowy rekord upału zanotowano także w Turkmenistanie. Temperatura na stacji meteorologicznej w miejscowości Uch-Adzhi wzrosła do 42,2 st. C. W obu przypadkach temperatury są większe od polskiego rekordu temperatury absolutnej, który nadal wynosi 40,2 st. C. i utrzymuje się od blisko 102 lat.
Nowy rekord upału w Turkmenistanie, kwiecień 2023
Piekielny upał daje się we znaki również milionom ludzi w Bangladeszu. Zwykle w kwietniu dociera monsun z opadami deszczu na który czekają liczni rolnicy, ale w tym roku do tej pory monsun nie dotarł. Kraj od niemal początku miesiąca zmaga się falą upałów. Tysiące ludzi zgromadziło się na otwartym terenie w Dhace, aby modlić się o deszcz, gdy metropolia licząca 20 mln mieszkańców odnotowała najgorętszy dzień od blisko 60 lat. Temperatura w minioną niedzielę 16.04 wzrosła do 40,6 st. C. i była najwyższa od 1965 roku, gdy zanotowano 42 st. C. Aktualnie w wielu regionach tego kraju upał osiąga 35-43 st. C.
Mieszkańcy Bangladeszu modlą się o deszcz, 17 kwietnia 2023
Hundreds of Bangladeshi Muslims gathered on an open field in Dhaka on Monday to pray for rain after the metropolis of 20 million people recorded its hottest day in almost 60 years.https://t.co/8aNEH10dg7
— AFP News Agency (@AFP) April 17, 2023
Bangladesz, to biedny kraj i jeden z najbardziej dotkniętych przez zmiany klimatyczne. Fala upałów dotyka także Tajlandię i ponownie coraz bardziej Indie, gdzie temperatura przekracza ponad 40 st. C., czyli o około 5 st. C. powyżej średniej klimatycznej dla tej pory roku.
Prognozowany upał w południowej i południowo wschodniej Azji, 17 kwietnia 2023
Z powodu upałów miejscami zamknięto tymczasowo szkoły i uczelnie wyższe w Indiach. Co najmniej kilkanaście osób zmarło z powodu udaru cieplnego w czasie niedzielnego koncertu w stanie Maharashtra. Upał w Indiach w kolejnych tygodniach nadal będzie się utrzymywał i nasilał do czasu nadejścia monsunu, a ten zwykle dociera w ten rejon naszej planety dopiero pod koniec maja lub w czerwcu. Później piekielny upał przesunie się na Bliski Wschód.
DobraPogoda24.pl