| |
Zagrożenie!
Piekielny potężny upał na wschodzie. Ludzie modlą się o deszcz. Padły rekordy temperatur w kilku krajach.

Piekielny potężny upał na wschodzie. Ludzie modlą się o deszcz. Padły rekordy temperatur w kilku krajach.

Brutalna i śmiertelna fala upałów pojawiła się w kwietniu w kilka krajach południowej i południowo wschodniej Azji. Miejscami padły nowe rekordy temperatur. Ludzie gromadzą się i modlą o deszcz. Piekielny żar przekroczył 45 st. C. w cieniu. Nowy rekord temperatury maksymalnej zanotowano w Tajlandii i Turkmenistanie. Z kolei w Bangladeszu susza powoduje olbrzymie straty i ograniczenia w dostępie do wody. Potężna fala upałów rozciąga się od Afganistanu przez Pakistan, Indie po południowy wschód Azji.

Piekielny upał w południowej i południowo wschodniej Azji. Anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 18 kwietnia 2023

Piekielny śmiertelny i rekordowy upał w Azji, padły rekordy temperatur w Tajlandii i Turkmenistanie, ludzie modlą się o deszcz, kwiecień 2023

W ostatnich dniach padły nowe absolutne krajowe rekordy temperatur w dwóch krajach. Aż 45,4 st. C. zanotowano na stacji Tak w Tajlandii. Jest to pierwsza sytuacja w historii pomiarów, gdy temperatura w tym kraju osiągnęła wartość 45 st. C.

Nowy rekord temperatury maksymalnej zanotowany w Tajlandii, kwiecień 2023

Nowy rekord temperatury w Tajlandii, piekielny upał, kwiecień 2023

Nowy krajowy rekord upału zanotowano także w Turkmenistanie. Temperatura na stacji meteorologicznej w miejscowości Uch-Adzhi wzrosła do 42,2 st. C. W obu przypadkach temperatury są większe od polskiego rekordu temperatury absolutnej, który nadal wynosi 40,2 st. C. i utrzymuje się od blisko 102 lat.

Nowy rekord upału w Turkmenistanie, kwiecień 2023

Rekordowy upał w Azji, padł rekord temperatury w Turkmenistanie i Tajlandii, ludzie modlą się o deszcz. Kwiecień 2023

Piekielny upał daje się we znaki również milionom ludzi w Bangladeszu. Zwykle w kwietniu dociera monsun z opadami deszczu na który czekają liczni rolnicy, ale w tym roku do tej pory monsun nie dotarł. Kraj od niemal początku miesiąca zmaga się falą upałów. Tysiące ludzi zgromadziło się na otwartym terenie w Dhace, aby modlić się o deszcz, gdy metropolia licząca 20 mln mieszkańców odnotowała najgorętszy dzień od blisko 60 lat. Temperatura w minioną niedzielę 16.04 wzrosła do 40,6 st. C. i była najwyższa od 1965 roku, gdy zanotowano 42 st. C. Aktualnie w wielu regionach tego kraju upał osiąga 35-43 st. C.

Mieszkańcy Bangladeszu modlą się o deszcz, 17 kwietnia 2023

Bangladesz, to biedny kraj i jeden z najbardziej dotkniętych przez zmiany klimatyczne. Fala upałów dotyka także Tajlandię i ponownie coraz bardziej Indie, gdzie temperatura przekracza ponad 40 st. C., czyli o około 5 st. C. powyżej średniej klimatycznej dla tej pory roku.

Prognozowany upał w południowej i południowo wschodniej Azji, 17 kwietnia 2023

Rekordowy upał w Tajlandii, Bangladeszu po Indie, temperatura przekracza 45 st. C., kwiecień 2023

Z powodu upałów miejscami zamknięto tymczasowo szkoły i uczelnie wyższe w Indiach. Co najmniej kilkanaście osób zmarło z powodu udaru cieplnego w czasie niedzielnego koncertu w stanie Maharashtra. Upał w Indiach w kolejnych tygodniach nadal będzie się utrzymywał i nasilał do czasu nadejścia monsunu, a ten zwykle dociera w ten rejon naszej planety dopiero pod koniec maja lub w czerwcu. Później piekielny upał przesunie się na Bliski Wschód.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!