| |
Zagrożenie!
Perseidy 2020 na zdjęciach. W szczycie aktywności można było zobaczyć kilkadziesiąt Perseidów

Perseidy 2020 na zdjęciach. W szczycie aktywności można było zobaczyć kilkadziesiąt Perseidów

Od ponad 2 tysięcy lat co roku ludzkość obserwuje szczyt aktywności roju Perseidów przypadający między lipcem, a sierpniem. Najliczniej perseidy są widoczne zazwyczaj w nocy między z 12 na 13 sierpnia, ale również w pobliżu tego terminu nie brakuje licznych świetlistych smug na nocnym niebie. W tym roku nawet kilkadziesiąt meteorów - Perseidów 2020 - zostało zarejestrowanych przez kamerę meteorologiczną LIC1 z na Teneryfie.

Kamera ze wzmocnieniem obrazu (noktowizorem), obsługiwana przez Meteor Research Group ESA zapewnia pole widzenia w przedziale 22 x 28 stopni. W nocy 11 sierpnia 2020 przechwyciła 61 meteorów, z których 45 sklasyfikowano jako Perseidy. W nocy 10 sierpnia wykryła łącznie 37 meteorów, z których około połowę stanowiły Perseidy.

Perseidy 2020 na zdjęciach. Wyspy Kanaryjskie, kamera meteorologiczna ESA

Perseidy 2020 na zdjęciach gdzie i kiedy obserwować zdjęcia perseidów sierpień 2020

Takie zapisy meteorów pozwalają badaczom określić dokładną trajektorię każdego meteorytu, zidentyfikować ich orbitę wokół Słońca i ostatecznie ciało, z którego się wywodzą. Meteoroidy to fragmenty skały wyrzucane przez komety lub asteroidy. Po wejściu w atmosferę ziemską tworzą wizualną prezentację zwaną meteorytem. Typowa wysokość meteorów wynosi około 80 do 120 km nad powierzchnią Ziemi.

Perseidy 2020, meteoryty wpadające w ziemską atmosferę, sierpień 2020

Perseidy to jedne z najjaśniejszych rojów meteorytów i prawdopodobnie najpopularniejsze wśród amatorów na półkuli północnej, ponieważ można je łatwo obserwować w sprzyjających warunkach pogodowych. W rzeczywistości obserwacje Perseidów sięgają co najmniej 69 roku p.n.e. Perseidy zostały nazwane od konstelacji Perseusza, ponieważ pochodzą z kierunku tej konstelacji.

Mimo, że najbardziej znane, to Perseidy nie są dla naukowców najciekawszym rojem meteorytów. Znacznie większą uwagę naukowcy poświęcają rojowi Leonidów, występującemu w połowie listopada. Co około 33 lata towarzyszą im burze meteorytów z 1000 meteorów przecinających atmosferę co godzinę!

DobraPogoda24, ESA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!