| |
Zagrożenie!
Pękł górski lodowiec w Indiach. Fala powodziowa uderzyła w tamę budowanej hydroelektrowni. Wiele ofiar i zaginionych

Pękł górski lodowiec w Indiach. Fala powodziowa uderzyła w tamę budowanej hydroelektrowni. Wiele ofiar i zaginionych

Wczoraj 7 lutego 2021 doszło do pęknięcia lodowca w Indiach. Runął on w koryto rzeki i wywołał błyskawiczną powódź. Masa wody i lodu przemieszczająca się w dół rzeki uderzyła i przerwała budowaną tamę Rishiganga w prowincji Uttarakhand w północnej części Indii. W dalszej części wielka fala powodziowa niszczyła wioski w dolinie rzeki Dauli Ganga. Najnowsze dane mówią o co najmniej 14 ofiarach i ponad 170 osobach zaginionych. Mimo, że lokalne władze nakazały ewakuować setki mieszkańców, to działanie było spóźnione w porównaniu do prędkości poruszania się fali powodziowej. Nie było czasu, aby kogokolwiek ostrzec. Co ciekawe, ten region Indii jest narażony na gwałtowne powodzie i osunięcia ziemi, a mimo to, podjęto decyzje o budowie zniszczonej tamy hydroelektrowni.

Pęknięty lodowiec w Indiach wywołał błyskawiczną powódź w Indiach, 7 lutego 2021. Foto: YT Manuel Petitat

Pęknięty lodowiec w Indiach, tama hydroelektrownii zniszczona, luty 2021

Odniosła się do tego Uma Bharti, była minister zasobów wodnych Indii i jedna z liderów partii Modiego. Skrytykowała ona budowę projektu energetycznego w tym regionie. „Kiedy byłam ministrem, prosiłam, aby to bardzo wrażliwe miejsce nie było uwzględnione w projekcie energetycznym” - napisała na Twitterze. Jak się okazuje, potencjalny zysk i pieniądz nie pierwszy raz jest ważniejszy od ludzkiego życia.

Nadal trwa akacja ratunkowa. Niestety, bilans ofiar może znacznie wzrosnąć. Większość ofiar i osób zaginionych to pracownicy elektrowni wodnej na tamie Rishiganga. W sumie gwałtowana fala powodziowa uderzyła w 2 elektrownie wodne - mniejsza na rzece Rishiganga (moc 13,2 MW) i większa Tapovan-Vishnugad (520 MW) na rzece Dhauliganga.

Pęknięcie lodowca w Indiach i wywołana fala powodziowa, 7 lutego 2021

Na miejsce katastrofy w Indiach wysłano żołnierzy i ratowników.

Dotarcie fali powodziowej w rejon budowanej tamy hydroelektrowni w Indiach, 7 lutego 2021

Pęknięcie lodowca i wywołanie fali powodziowej w Indiach

Poprzednia tego typu katastrofa miała miejsce w czerwcu 2013 roku. Wówczas rekordowe opady deszczu spowodowały niszczycielskie powodzie, które pochłonęły blisko 6 tysięcy osób! Ta katastrofa została wtedy nazwana przez media „himalajskim tsunami” z powodu fali powodziowej na terenach górskich.

DobraPogoda24, AFP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!