| |
Zagrożenie!
Parlament Europejski uchwalił rezolucję i ogłosił Stan Alarmu Klimatycznego

Parlament Europejski uchwalił rezolucję i ogłosił Stan Alarmu Klimatycznego

Dziś 28.11 w południe Parlament Europejski ogłosił Stan Alarmu Klimatycznego. Podzieleni deputowani w sprawie klimatu, w Strasburgu przegłosowali odpowiednią rezolucję. To symboliczny sygnał dla krajów europejskich i innych regionów świata, oraz wezwanie do podjęcia zdecydowanych działań.

Rezolucja Parlament Europejski stan alarmu klimatycznego

Socjaliści, zieloni i liberałowie przekonywali, że hasło "climate emergency" (w polskiej wersji rezolucji "alarmująca sytuacja klimatyczna") - najlepiej oddaje rzeczywistość. Wątpliwości mieli konserwatyści i ludowcy - największa frakcja w Europarlamencie. Niektórzy deputowani podnosili, że ogłoszenie "alarmu" może niepotrzebnie powodować panikę. Dodatkowo niemieccy politycy argumentowali, że słowo użyte w ich tłumaczeniu rezolucji - "Notstand" - ma konotacje nazistowskie. Dlatego - jak zaznaczyli - woleliby mówić o "naglącej sytuacji", czyli "climate urgency".

W czasie dzisiejszych obrad, europosłowie mają przegłosować jeszcze jedną rezolucję w sprawie klimatu. Będzie to wezwanie dla neutralności klimatycznej przez wspólnotę do 2050 roku.

Działania PE, to wynik przyjętej bardzo ambitnej polityki klimatycznej całej wspólnoty. Jest to apel do krajów spoza UE, gdyż w ogłoszonym tegorocznym Programie Środowiskowym ONZ czytamy, że emisję gazów cieplarnianych trzeba ograniczyć o 7,6% rocznie do roku 2030, aby osiągnąć cel klimatyczny z Porozumienia Paryskiego z 2015 roku. Zakłada on ograniczenie wzrostu średniej temperatury na Ziemi do 1,5 st. C. Jeśli nie zatrzymamy wzrostu współczesnej emisji (55 mld ton CO2 w 2018 roku) i nadal będzie się ona utrzymywać na tym poziomie, to średnia temperatura na Ziemi do końca XXI wieku wzrośnie o ponad 3 st. C. (obecnie 1,2 st. C. sprzed rewolucji przemysłowej).

DobraPogoda24, Polskie Radio, ONZ, PE


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!