
Parlament Europejski uchwalił rezolucję i ogłosił Stan Alarmu Klimatycznego
Dziś 28.11 w południe Parlament Europejski ogłosił Stan Alarmu Klimatycznego. Podzieleni deputowani w sprawie klimatu, w Strasburgu przegłosowali odpowiednią rezolucję. To symboliczny sygnał dla krajów europejskich i innych regionów świata, oraz wezwanie do podjęcia zdecydowanych działań.
Socjaliści, zieloni i liberałowie przekonywali, że hasło "climate emergency" (w polskiej wersji rezolucji "alarmująca sytuacja klimatyczna") - najlepiej oddaje rzeczywistość. Wątpliwości mieli konserwatyści i ludowcy - największa frakcja w Europarlamencie. Niektórzy deputowani podnosili, że ogłoszenie "alarmu" może niepotrzebnie powodować panikę. Dodatkowo niemieccy politycy argumentowali, że słowo użyte w ich tłumaczeniu rezolucji - "Notstand" - ma konotacje nazistowskie. Dlatego - jak zaznaczyli - woleliby mówić o "naglącej sytuacji", czyli "climate urgency".
W czasie dzisiejszych obrad, europosłowie mają przegłosować jeszcze jedną rezolucję w sprawie klimatu. Będzie to wezwanie dla neutralności klimatycznej przez wspólnotę do 2050 roku.
Zdaniem naukowców, zrealizowanie celu ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5°C zawartego w porozumieniu paryskim wymaga osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2⃣0⃣5⃣0⃣ roku.
— Parlament Europejski (@Europarl_PL) 28 listopada 2019
Więcej informacji 👉 https://t.co/KJKozT73uQ pic.twitter.com/spp6iQLuaR
Działania PE, to wynik przyjętej bardzo ambitnej polityki klimatycznej całej wspólnoty. Jest to apel do krajów spoza UE, gdyż w ogłoszonym tegorocznym Programie Środowiskowym ONZ czytamy, że emisję gazów cieplarnianych trzeba ograniczyć o 7,6% rocznie do roku 2030, aby osiągnąć cel klimatyczny z Porozumienia Paryskiego z 2015 roku. Zakłada on ograniczenie wzrostu średniej temperatury na Ziemi do 1,5 st. C. Jeśli nie zatrzymamy wzrostu współczesnej emisji (55 mld ton CO2 w 2018 roku) i nadal będzie się ona utrzymywać na tym poziomie, to średnia temperatura na Ziemi do końca XXI wieku wzrośnie o ponad 3 st. C. (obecnie 1,2 st. C. sprzed rewolucji przemysłowej).
DobraPogoda24, Polskie Radio, ONZ, PE