| |
Zagrożenie!
W ciągu 5 lat o 60% w skali globalnej wzrośnie moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych

W ciągu 5 lat o 60% w skali globalnej wzrośnie moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych

W tym roku w Polsce obserwujemy wzmożone zainteresowanie fotowoltaiką, czyli pozyskiwaniem energii elektrycznej ze Słońca. Do tej pory moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w skali kraju wynosi już ponad 1 GW. Oznacza to wzrost o 158% rok do roku - wynika z informacji podanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Wzrost udziału energii odnawialnej cieszy, ale jeszcze nam bardzo daleko do krajów zachodnich. Przykładem mogą być Niemcy, gdzie moc zainstalowanych paneli przekracza już 47 GW!

Panele fotowoltaiczne słoneczne udział w rynku OZE

Udział fotowoltaiki w miksie energetycznym w skali całego globu również będzie systematycznie wzrastać - wynika z prognoz Międzynarodowej Agencji Energii. Moc przyłączeniowa OZE w ciągu najbliższych 5 lat ma się zmienić o 50%! Całkowita moc energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrośnie o 1,2 terawata (TW) do 2024 roku. Dane z 2018 roku wskazują, że 2,5 TW energii odnawialnej w skali globalnej pochodziło z instalacji fotowoltaicznych, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu w Stanach Zjednoczonych. Prognoza sektora energii odnawialnej, obejmie 60% wzrost mocy przyłączeń fotowoltaicznych oraz 25% wzrost pozyskiwania energii elektrycznej z wiatraków na lądzie - przewiduje IEA. To oznacza, że w skali globalnej udział odnawialnych źródeł energii wzrośnie z 26% obecnie, do 30% w 2024 roku.

Dzięki spadającym kosztom technologii i sprzyjającej polityce rządowej, łatwiej osiągnąć wyższe prognozy dotyczące wykorzystania mocy odnawialnych - zauważa w raporcie IEA. „Obecnie odnawialne źródła energii są już drugim co do wielkości źródłem energii elektrycznej na świecie, ale ich wdrażanie musi jeszcze przyspieszyć, jeśli chcemy osiągnąć długoterminowe cele w zakresie ochrony klimatu, jakości powietrza i dostępu do energii” - powiedział Fatih Birol.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!