| |
Zagrożenie!
Padnie rekord temperatury. Tak ciepłej nocy sylwestrowej i Nowego Roku w Polsce jeszcze nie było. Wiemy, ile wskażą termometry

Padnie rekord temperatury. Tak ciepłej nocy sylwestrowej i Nowego Roku w Polsce jeszcze nie było. Wiemy, ile wskażą termometry

Z coraz większym zainteresowaniem śledzimy najnowsze prognozy na Sylwestra i Nowy Rok. Wiele wskazuje na to, że noc sylwestrowa oraz początek 2023 roku przyniesie rekordowo wysokie temperatury w Polsce. Miejscami możemy zanotować około 15-17 st. C. W takim przypadku pobicie polskiego rekordu temperatury maksymalnej dla 31 grudnia i 1 stycznia jest pewne. Do absolutnego rekordu temperatury dla stycznia może jednak nieznacznie zabraknąć. Sprawdźmy, przy jakiej temperaturze rozpocznie się kolejny rok.

Możliwe dobowe rekordy temperatur w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km w czasie nocy sylwestrowej i witania Nowego Roku 2023

Padną rekordy temperatur w Polsce, 31 grudnia i 1 stycznia 2023 najnowsza prognoza

Przyczyną takiej sytuacji będzie cyklon, jaki znad rejonu Wysp Brytyjskich będzie się przemieszczać nad Skandynawię. Niż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie do zachodniej i środkowej Europy z południowego zachodu bardzo ciepłą masę powietrza. Temperatura może być miejscami nawet o 12-16 st. C. wyższa od normy klimatycznej dla tej pory roku. Jest to więc sytuacja niecodzienna.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 16:00, 31 grudnia 2022

Rekordowo ciepły Sylwester i Nowy Rok w Polsce, najnowsza prognoza temperatury 31 grudnia 2022

Bardzo ciepłe powietrze do zachodniej i południowo zachodniej Polski zacznie docierać w drugiej połowie dnia w sobotę 31.12. Pod wieczór temperatura na zachodzie kraju może wzrosnąć do około 14-17 st. C., zwłaszcza między Ziemią Lubuską, częściowo Wielkopolską po Dolny Śląsk. Co ciekawe, w kolejnych godzinach, to ciepłe powietrze będzie się przesuwać w głąb Polski. Noc sylwestrowa zamiast przynieść spadek temperatury, to będzie kontynuowała nietypowy wzrost temperatur w kolejnych regionach.

Prognozowana temperatura w Polsce w czasie witania Nowego Roku 2023, noc z 31 grudnia na 1 stycznia

Będzie rekord temperatury w Polsce, wyjątkowo ciepły Sylwester i Nowy Rok, prognoza temperatury noc 31 grudnia na 1 stycznia 2023

O północy gdy będziemy składać sobie życzenia, witać Nowy Rok 2023 i wznosić toast, to temperatura w Polsce będzie się wahać, od 10, do około 16-17 st. C. Nieco chłodniej będzie jedynie miejscami na wschodzie i południowym wschodzie, głównie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Rekordowo ciepły Nowy Rok w Polsce. Prognoza temperatury, 1 stycznia 2023. Model ICON

Rekordowo ciepły Nowy Rok, prognoza temperatury 1 stycznia 2023

Niemiecki model ICON wskazuje, że temperatura w Polsce 1 stycznia wzrośnie maksymalnie do 10-17 st. C. Nieco chłodniej ma być jedynie miejscami na północnych krańcach kraju oraz w rejonie Beskidu Niskiego i Bieszczadów na Podkarpaciu. Najcieplej będzie na południu i południowym zachodzie, zwłaszcza między Małopolską i Dolnym Śląskiem w rejonie oddziaływania wiatru fenowego.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 1 stycznia 2023. Model ECMWF

Najnowsza pogoda na 31 grudnia i 1 stycznia 2023

Maksymalnie spodziewamy się więc w Polsce 16-17 st. C. Niewykluczone, że pogoda nas zaskoczy i lokalnie w wyniku efektu fenowego na południu kraju będzie więcej, bo nie możemy takiej sytuacji wykluczyć. Będziemy to weryfikować na bieżąco. Nawet w przypadku sprawdzenia pierwszego wariantu prognozy zanotujemy rekordowo wysokie temperatury w Polsce. Dotychczas w Sylwestra 31 grudnia najwyższą temperaturę 14,6 st. C. zanotowano w Legnicy w 2021 roku. Z kolei 1 stycznia najwyższą temperaturę 15,9 st. C. notowano 2007 roku w miejscowości Grabik. Absolutny rekord temperatury dla stycznia był notowany 6 stycznia 1999 roku w miejscowości Pszenno i wynosi 18,6 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!