| |
Zagrożenie!
Padł tegoroczny rekord temperatury. Fala upałów rusza w głąb Europy. Temperatura gruntu przekracza 60 stopni

Padł tegoroczny rekord temperatury. Fala upałów rusza w głąb Europy. Temperatura gruntu przekracza 60 stopni

Pierwsza połowa lipca przynosi piekielną fale upałów w Hiszpanii i Portugalii. Nasilający się upał zaczyna coraz bardziej obejmować również Francję. W Portugalii w miejscowości Lousa zanotowano aż 46,3 st. C. To absolutny rekord temperatury maksymalnej dla tego regionu Europy oraz aktualny tegoroczny rekord maksymalnej temperatury na naszym kontynencie. Trwa apogeum fali upałów w Hiszpanii i Portugalii. Temperatura miejscami może osiągnąć 46-47 st. C. a to oznacza, że niewykluczone jest kolejne pobicie tegorocznego rekordu Europy.

Aktualny tegoroczny rekord temperatury maksymalnej w Europie, 13 lipca 2022

Rekordowy upał w Portugalii, aktualny rekord temperatury maksymalnej w Europie w roku 2022, kiedy upał wróci do Polski

Niestety, wysokim temperaturom towarzyszą również liczne pożary szczególnie w Portugalii, Hiszpanii, Francji i Chorwacji. Fala upałów w kolejnych dniach zacznie się przesuwać na północ i północny wschód Europy i prawdopodobnie około 19 lipca wkroczy do zachodniej Polski. Na uwagę zwracają nie tylko wysokie temperatury powietrza, ale również gruntu. Pomiary dokonane przez europejskiego satelitę Sentinel-3 wskazują na temperaturę miejscami przekraczającą 60 st. C. na zachodzie i południowym zachodzie Hiszpanii.

Piekielny upał na Półwyspie Iberyjskim. Temperatura gruntu przekracza 60 stopni C. Pomiar satelitarny, 10 lipca 2022

Padł tegoroczny rekord temperatury w Europie, temperatura gruntu przekracza 60 stopni, lipiec 2022

Przy takiej temperaturze gruntu, parowanie jest tak potężne, że nie ma szans, aby jakakolwiek z upraw była w stanie rosnąć. Ewapotranspiracja jest ogromna. Nadrobienie strat ubytku wilgoci z gruntu zajmie wiele miesięcy.

Prognozowany upał w Hiszpanii i Portugalii, 15 lipca 2022

Potężny upał w Hiszpanii, prognoza temperatury 15 lipca 2022

Aktualne najnowsze wyliczenia numeryczne potwierdzają, że upał w kolejnych dniach ruszy na północ i północny - wschód w głąb Europy. Potężny upał pojawi się na zachodzie i południowym zachodzie Francji. Wstępne prognozy wskazują na możliwy miejscami upał do około 40-47 st. C.

Prognozowany upał we Francji, 18 lipca 2022

Fala upałów ruszy w głąb Europy, prognoza upału we Francji, 18 lipca 2022

Co ciekawe, potężny upał dotrze nad Wyspy Brytyjskie, a to ze względu na wpływ Atlantyku w tej części Europy nie zdarza się często. Temperatura miejscami wzrośnie do około 30-38 st. C. Niewielki upał do 30-32 st. C. jest prognozowany także w Irlandii, a to już zdarza się bardzo rzadko. Meteorolodzy wydali stosowne ostrzeżenia dla mieszkańców Wysp Brytyjskich.

Prognozowany upał w Wielkiej Brytanii i Irlandii, 18 lipca 2022

Fala upałów dotrze do Wielkiej Brytanii, prognoza temperatury 18 lipca 2022

Aktualne prognozy nadal potwierdzają, że ta fala upałów z zachodniej i południowo zachodniej Europy dotrze również do Polski. Już około 19 lipca (+/- 1 dzień) temperatury ponownie osiągną lub przekroczą 30 st. C. na zachodzie kraju, a później upał przesunie się w głąb Polski na wschód i południe. Trzymamy rękę na pulsie. W stosownym czasie przedstawimy dokładne prognozy upału dla Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Michal

Jest wiele sposobów ochładzania atmosfery - od rozpylania chmur z poziomu morza (tzw. cloud ships) po zwiększanie populacji fitoplanktonu który pochłania ogromne masy CO2. To są mało znane metody , ale to jest pora żeby zacząć próby na żywym organizmie , a nie słuchać bredni jakiejś grety z bogatej rodziny

14 lipiec 2022 - 20:49
Odpowiedz