| |
Zagrożenie!
Padł rekord temperatury. Zanotowano potężny mróz -61 stopni. Zawieszono zajęcia w szkołach

Padł rekord temperatury. Zanotowano potężny mróz -61 stopni. Zawieszono zajęcia w szkołach

Zima z całą mocą uderzyła na półkuli północnej Ziemi. Ujemna faza Oscylacji Arktycznej AO umożliwia pojawienie się rekordowo niskich temperatur. Najniższą temperaturę notuje się obecnie na Syberii, gdzie padają grudniowe rekordy minimalnych temperatur. Wśród najzimniejszych miejsc znajduje się Delyankir. 8 grudnia 2021 zanotowano tutaj -61 stopni C. To nowy rekord grudniowej temperatury minimalnej w tym regionie Rosji. Poprzedni rekord wynosił -58,8 st. C. Niewykluczone, że rekord zostanie jeszcze pobity, bo fala siarczystego mrozu nadal będzie się utrzymywać.

Potworny mróz na półkuli północnej. Prognozowana temperatura minimalna, jaka może wystąpić między 9-18 grudnia 2021

Nowy grudniowy rekord temperatury. Zanotowano -61 stopni na Syberii w Delyankir. Rekordowy mróz, grudzień 2021

Aktualnie najniższe temperatury notuje się na obszarze północnej i północno wschodniej Rosji. Temperatura w najbliższych dniach może tutaj systematycznie spadać do około -62/-56 stopni C!

Prognozowana anomalia temperatury, za okres 8-18 grudnia 2021

Rekordowy mróz na Syberii, grudzień 2021. Mapy pomiarów temperatury

Padają grudniowe rekordy mrozu

Do tej pory na początku grudnia w wielu miejscach półkuli północnej notuje się wyjątkowo niskie temperatury minimalne. W kanadyjskiej Arktyce temperatura spadła do -46 stopni. Jest to największy spadek temperatury w tej części świata o tej porze roku od 15 lat. Z kolei w Szwecji zanotowano -43,8 st. C. Jest to najniższa temperatura w tym kraju na początku grudnia od 1945 roku. Wyjątkowo niską temperaturę -27,6 st. C. zanotowano w Estonii. Jest to najniższa temperatura na tym obszarze o tej porze roku od 1959 roku. Rekord grudnia padł jednak w Rosji w Delyankir, gdzie zanotowano -61 st. C. Absolutny rekord temperatury w tej miejscowości wynosi -65 st. C., ale był notowany w styczniu. Wyjątkowo niska temperatura panuje również na biegunie zimna we wsi Ojmjakon. Temperatura spadła tutaj już do -58,9 st. C. Grudniowy rekord temperatury w tej miejscowości wynosi -62,8 st. C., ale tę temperaturę zmierzono pod koniec grudnia, czyli około 20 dni później od obecnej wyjątkowo niskiej temperatury.

Mróz notowany w Rosji, 8 grudnia 2021. Dane: Ogimet

Rekordowy mróz, grudzień 2021. Padły nowe rekordy temperatur

Szkoły na Syberii są nadal zamknięte. Ludzie przygotowują się na kolejne ekstremalne tygodnie, bo zima z pewnością jeszcze się nasili.

Duża pokrywa lodu morskiego w Arktyce

Na uwagę zasługuje również wyjątkowo duży zasięg lodu morskiego w Arktyce na Oceanie Arktycznym. Aktualnie dane satelitarne wskazują na 2 największą pokrywę lodową w ostatnich 15 latach.

Zasięg lodu morskiego w Arktyce, 7 grudnia 2021

Rekordowy mróz na Syberii i duży zasięg lodu morskiego w Arktyce, grudzień 2021

W tym sezonie wir polarny jest stabilny i silny. W najbliższych tygodniach nadal będzie się wzmacniał. Zimne powietrze w stratosferze będzie krążyć wokół Arktyki.

Niewykluczone są jednak zmiany na przełomie starego i nowego roku. Sytuację będziemy monitorować.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Arctic

Trudno sobie wyobrazić, że tam ludzie żyją. U nas tydzień, dwa -20/-10 stopni i mamy dość.

08 grudzień 2021 - 19:24
Odpowiedz
Maniek

Jeszcze trzeba będzie emitować CO2, żeby podnieść temperaturę na ziemi. :)

09 grudzień 2021 - 18:41
Odpowiedz