| |
Zagrożenie!
Padł rekord temperatury w Polsce. Tak ciepło w październiku jeszcze nie było. To jesienny upał

Padł rekord temperatury w Polsce. Tak ciepło w październiku jeszcze nie było. To jesienny upał

Zapowiadaliśmy możliwy nowy rekord temperatury maksymalnej dla października w Polsce i to się właśnie stało. Po blisko 60 latach został przekroczony próg 29 st. C. nigdy wcześniej nienotowany o tej porze w naszym kraju. Mamy wręcz jesienny upał spowodowany przez adwekcję ciepłego powietrza z południowo zachodniej Europy. Wzrost temperatury spotęgował również efekt ciepłego wiatru fenowego. Nowy rekord krajowy temperatury zanotowano w Legnicy, ale możliwe, że ostateczne dane jeszcze ulegną korekcie.

Padł nowy rekord temperatury dla października w Polsce. Anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km do Europy, 3 października 2023

Padł nowy rekord temperatury maksymalnej dla października w Polsce, w Legnicy 29,2 st. C.

Z aktualnych danych meteorologicznych napływających ze stacji pomiarowych IMGW wynika, że nowy rekord temperatury maksymalnej dla października wynoszący 29,2 st. C. zanotowano w Legnicy o godzinie 12:50. Poprzedni rekord wynosił 28,9 st. C. i był notowany w 1966 roku na stacji w miejscowości Trzebiechów. Niewykluczone, że ostateczna wartość maksymalna ulegnie jeszcze korekcie po dotarciu wszystkich danych z pomiarami ze stacji meteorologicznych.

Temperatury maksymalne zanotowane w Polsce na stacjach IMGW do godziny 15:30, 3 października 2023

Nowy rekord temperatury dla października w Polsce, 29,2 st. C. w Legnicy

Bardzo ciepło, jak na październik jest też w wielu miejscowościach w centrum i na zachodzie Polski, bo do 26-28 st. C., ale wygląda na to, że najcieplej z nowym rekordem jest na Dolnym Śląsku, właśnie w okolicach Legnicy.

Padł nowy rekord temperatury maksymalnej dla października w Polsce, dane IMGW

Co ciekawe, po tym rekordzie krajowej absolutnej temperatury maksymalnej dla października, jedynym miesiącem w Polsce, w którym nie padł żaden rekord ciepła w XXI wieku pozostaje już tylko marzec. To kolejny ważny rekord temperatur w ostatnich dniach w naszym kraju, po rekordowo ciepłym w historii pomiarów całym wrześniu.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski w dniu ustanowienia nowego rekordu temperatury, 3 października 2023

Padł nowy rekord temperatury maksymalnej w październiku w Polsce, najcieplej w Legnicy 29,2 st. C.

Jak widać na danych napływu powietrza do Polski, pochodzi ono z rejonu południowo zachodniej Europy, w tym z Półwyspu Iberyjskiego, gdzie ostatnio notowano rekordowy upał osiągający na początku października aż 38-39 st. C. Kluczowe były również rozpogodzenia nad naszym krajem oraz wspomaganie przez efekt fenowy.

Anomalia temperatury w Polsce i Europie, 3 października 2023

Nowy rekord temperatury w Polsce, październik 2023 w Legnicy

Temperatura maksymalna w Polsce, tuż przed nadejściem ochłodzenia sprowadzanego przez nadciągający front była w wielu regionach co najmniej o 8-10 st. C. wyższa od normy wieloletniej. Czas pokaże, czy na kolejny rekord temperatury dla października poczekamy kilkadziesiąt lat, a może zostanie pobity jeszcze w tej dekadzie.

Aktualizacja godzina 20:45 - Ostateczny nowy rekord temperatury maksymalnej dla października w Polsce wynosi 29,3 st. C. To dane oficjalne z Legnicy. Rekord został więc pobity o 0,4 st. C.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!