| |
Zagrożenie!
Padł rekord opadów. Stacjonarna burza zalała Gorzów Wielkopolski. Takiej sumy opadów nikt się nie spodziewał

Padł rekord opadów. Stacjonarna burza zalała Gorzów Wielkopolski. Takiej sumy opadów nikt się nie spodziewał

Zapowiadaliśmy, że minionej nocy w zachodniej Polsce mogą się pojawić lokalne i rozproszone burze, ale tak gwałtownej burzy, jaka wystąpiła w Gorzowie Wielkopolskim nikt się nie spodziewał. Natężenie zjawiska było bardzo duże z uwagi na stacjonarny charakter burzy. Deszcz w tym mieście na Ziemi Lubuskiej zaczął padać nad ranem. Suma opadów przekroczyła aż 131 mm wody na m2 ziemi i padł nowy rekord dobowej sumy opadów. Najwięcej deszczu spadło o poranku, gdy w zaledwie godzinę zmierzono 77,6 mm wody.

Skutki rekordowej ulewy w Gorzowie Wielkopolskim, 8 września 2022. Foto: Radio Gorzów

Rekordowa ulewa w Gorzowie Wielkopolskim, burza stacjonarna przyniosła nawałnice i zatopiła miasto, 8 września 2022

Suma opadów w Gorzowie Wielkopolskim jest naprawdę imponująca. Na stacji IMGW-PIB zmierzono aż 131,3 mm! Dobowa suma jest jednak mierzona, od godziny 08:00, do godziny 08:00 kolejnego dnia, dlatego wynosi 130,4 mm. Poprzedni dobowy rekord sumy opadów w tym mieście wynosił zaledwie 77,4 mm i pochodził z 8 sierpnia 1977 roku. Nowy rekord jest więc dużo większy!

Rekordowa burzowa ulewa w Gorzowie Wielkopolskim. Zanotowana suma opadów w rejonie miasta. Dane: RainGRS/IMGW, 8 września 2022

Rekordowa burza w Gorzowie Wielkopolskim, padł rekord sumy opadów 8 września 2022

Burza nie miałaby takiej gwałtowności, gdyby nie jej stacjonarny charakter. Rozwinęła się w rejonie miasta i dokładnie nad nim zawisła między godziną 5:00 i 8:00 w czwartek 8 września 2022. Padał nie tylko ulewny deszcz, ale również miejscami spadł grad. Nawałnica sparaliżowała niemal cały Gorzów Wielkopolski bo większość ulic została zalana. Strażacy interweniowali już ponad 150 razy.

Skutki rekordowej ulewy w Gorzowie Wielkopolskim, 8 września 2022

Burzy towarzyszył również silniejszy wiatr. Na stacji IMGW wiatr w porywach osiągnął 61 km/h. To już wystarczyło, aby miejscami zostały złamane gałęzie, które zatarasowały drogi.

Burze zanotowane w Polsce w ciągu minionej doby

Rekordowa burza i ulewa w Gorzowie Wielkopolskim, 8 września 2022

Nawałnica sparaliżowała Gorzów Wielkopolski. Padł dobowy rekord opadów, 8 września 2022

W ciągu najbliższej doby 08/09.09 kolejne burze i ulewy mogą wystąpić szczególnie w zachodniej i południowej, a także centralnej Polsce zgodnie z wydaną prognozą burz. Śledźcie rozwój sytuacji pogodowej nad krajem szczególnie z upływem popołudnia i wieczorem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!