| |
Zagrożenie!
Padł rekord niskiego ciśnienia. Były huragan zabiera domy do oceanu. Kilkaset tysięcy ludzi bez prądu

Padł rekord niskiego ciśnienia. Były huragan zabiera domy do oceanu. Kilkaset tysięcy ludzi bez prądu

Od kilku dni informowaliśmy o najsilniejszym w tym sezonie huraganie Fiona, jaki rozwinął się nad Atlantykiem. Po przejściu nad Portoryko, wschodnią Dominikaną i minięciu Bermudów, już jako były cyklon tropikalny uderzył z całym impetem w Nową Szkocję i Nową Fundlandię w Kanadzie. Napływają informacje o poważnych stratach i pobiciu nowego rekordu niskiego ciśnienia na obszarze Kanady.

Domy wpadają do oceanu w czasie uderzenia byłego huraganu Fiona w Kanadzie, 24 września 2022. Foto: TT Michael King

Rekordowe niskie ciśnienie w Kanadzie, były huragan Fiona uderzył w Nową Szkocję i Nową Fundlandię, 24 września 2022

Ex-huragan Fiona (posiadał 4 kategorię w szczycie rozwoju) dotarł do wybrzeża Kanady w sobotni 24.09 poranek czasu polskiego. Wówczas na wschodzie Nowej Szkocji ciśnienie spadło do zaledwie 931 hPa. Został wtedy pobity rekord najniższego ciśnienia, jakie kiedykolwiek zostało zarejestrowane na obszarze Kanady.

Były huragan Fiona nad Kanadą w Nowej Szkocji i Nowej Fundlandii. Dane: Eumetsat / Windy o godzinie 17:15, 24 września 2022

Były huragan Fiona uderzył w Kanadę, padł rekord niskiego ciśnienia, 24 września 2022

Rekord niskiego ciśnienia w Kanadzie bardzo dobrze przewidział europejski model ECMWF. Nie dość, że trafił idealnie z wartością ciśnienia, to z wielodniowym wyprzedzeniem wskazał dokładną trajektorię niebezpiecznego huraganu.

Rekordowo niskie ciśnienie w Kanadzie prognozowane o godzinie 05:00, 24 września 2022

Padł rekord niskiego ciśnienia w Kanadzie, były huragan uderzył w Nową Szkocję i Nową Fundlandię, 24 września 2022

Fiona przyniosła huraganowe porywy wiatru w Kanadzie. Na wielu stacjach porywy wiatru osiągały 120-170 km/h. Zagrożeniem są również ulewne opady deszczu powodujące zalania, podtopienia, a nawet powodzie i osunięcia ziemi. Przykładem może być miasto Antigonish, gdzie już spadło ponad 143 mm wody na m2 ziemi.

Zanotowane porywy wiatru w Kanadzie. Dane: Ogimet, 24 września 2022

Rekordowe wichury i niskie ciśnienie w Kanadzie, huragan Fiona, 24 września 2022

Fale sztormowe wdzierają się w głąb lądu. Sytuacja miejscami jest dramatyczna. Niektóre domy z wybrzeża dosłownie lądują w oceanie. W Nowej Fundlandii niektórzy mieszkańcy Port aux Basques zostali zmuszeni do ewakuacji, a inni stracili swoje domy. Aktualnie co najmniej 500 tysięcy mieszkańców Kanady zostało odciętych od prądu, najwięcej w Nowej Szkocji. Dane te są jednak bardzo dynamiczne i mogą się znacznie zmienić.

Prognozowane porywy wiatru przed uderzeniem byłego huraganu w ląd północno wschodniej Kanady, 24 września 2022

Rekordowe ciśnienie, wichury w Kanadzie, Nowa Szkocja bez prądu, 24 września 2022

Maksymalne porywy wiatru w Kanadzie na lądzie osiągały lokalnie około 170 km/h. Na południu od wybrzeża i centrum cyklonu na jeszcze otwartych wodach oceanu porywy wiatru były znacznie większe i tuż przed Kanadą mogły osiągać blisko 250 km/h. Przerwy w dostawie prądu w najbardziej dotkniętych częściach Nowej Szkocji mogą potrwać wiele dni. Sytuacja jest nadal dramatyczna. Mieszkańcy południowo zachodniej Nowej Fundlandii borykają się ze znacznymi zniszczeniami, w tym utraconymi domami, powodziami i podmytymi drogami.

Dramatyczne zniszczenia w Kanadzie, 24 września 2022

Fatalna sytuacja jest szczególnie w rejonie Port aux Basques, gdzie możliwe są ogromne opady deszczu i wysokie fale sztormowe, a w konsekwencji powodzie. Fiona po pokonaniu kilku tysięcy km od strefy konwergencji znajdującej się w tropikalnej części Atlantyku ostatecznie zaniknie w rejonie Grenlandii.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!