| |
Zagrożenie!
Padł rekord mrozu. Temperatura spadła do -53 stopni. To największy mróz w tym kraju od ponad 50 lat

Padł rekord mrozu. Temperatura spadła do -53 stopni. To największy mróz w tym kraju od ponad 50 lat

Sezon zimowy w Polsce poza górami jest dotychczas bardzo łaskawy i nic nie wskazuje na to aby to się miało bardzo zmienić w najbliższych tygodniach. Zupełnie inaczej jest w Azji szczególnie na obszarze Rosji oraz ostatnio także w Chinach. W wielu miejscach padły rekordy niskich temperatur, a niedawno zanotowano nowy absolutny rekord temperatury minimalnej w Chinach. Na stacji Jingtao zmierzono -53 st. C. Poprzedni krajowy rekord utrzymywał się przez blisko 54 lata.

Aktualny rekord najniższej temperatury w Chinach

Nowy rekord mrozu w Chinach, temperatura spadła do -53 st. C., styczeń 2023

Nowy rekord mrozu w Chinach zdumiewa. Został zanotowany w minioną niedzielę 22.01 na północnym wschodzie kraju blisko granicy z Rosją. Pomiar dokonała oficjalna automatyczna stacja chińskiej służby meteorologicznej. Poprzedni absolutny rekord najniższej temperatury w Chinach wynosił -52,3 st. C. i pochodził z 13 lutego 1969 roku.

Silny mróz w Chinach. Temperatura minimalna zanotowana z 24/25 stycznia 2023. Dane: Ogimet

Rekordowy mróz w Chinach, pomiary temperatury 25 stycznia 2023

Obecnie mróz w Chinach nieco "zelżał", bo już nigdzie nie przekracza -50 st. C., ale nadal jest silny. Sytuacja jest arcyciekawa, gdyż ze względu na postępujące zmiany klimatyczne w ostatnich dziesięcioleciach znacznie trudniejsze stacje się pobijanie nowych rekordów temperatur minimalnych. Zupełnie inaczej jest z rekordami ciepła, bo te padają coraz częściej.

Prognozowany mróz w Azji między Rosją i Chinami, jaki może wystąpić do końca stycznia 2023

Nowy rekord mrozu na północy Chin, temperatura spadła do -53 st. C., styczeń 2023

Najnowsze prognozy temperatury wskazują, że nowy rekord mrozu w Chinach zdoła się utrzymać. Do końca stycznia raczej nie powinien na północnym wschodzie kraju przekraczać -50 st. C. Zupełnie inaczej jest w Rosji na północ od Chin. W tej części Azji mróz nadal spada poniżej -55 st. C. Ostatniej doby na stacji Toko w Rosji zanotowano -56,4 st. C. To aktualnie nadal najzimniejszy kraj na Ziemi. Silny mróz na wymienionym obszarze jest możliwy dzięki zaleganiu obszaru wyżowego, który trzyma w ryzach chłodne powietrze. Warto również zwrócić uwagę na dwa potężne cyklony. Pierwszy znajduje się w rejonie północnej Rosji, a drugi w pobliżu Japonii. Oba kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara ściągają w obszar wyżowy arktyczny chłód. Mamy więc idealny układ do panowania silnego mrozu w tej części świata.

Silny mróz w Azji na obszarze Rosji i północno wschodnich Chin. Prognoza układu barycznego do 28 stycznia 2023

Silny mróz w Rosji i Chinach, padł rekord temperatury, styczeń 2023

Z kolei w Polsce do końca stycznia, szczególnie w nocy również będzie się pojawiał w wielu regionach mróz, ale przeważnie słaby, tylko w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń może być nieco silniejszy, do -15/-10 st. C. Będzie jednak bardzo ograniczony pod względem zasięgu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!