| |
Zagrożenie!
Padł pierwszy upał w Polsce. Temperatura osiągnęła 30 stopni. Dni z letnim żarem będzie więcej

Padł pierwszy upał w Polsce. Temperatura osiągnęła 30 stopni. Dni z letnim żarem będzie więcej

W tym roku aż do 7 czerwca musieliśmy czekać na pierwszy upał w Polsce. Dokładnie w tym dniu, tak jak wskazywaliśmy w ostatnich prognozach temperatura osiągnęła lokalnie 30 st. C. Od tej wartości i powyżej mówimy o upale w naszym kraju. Upalną temperaturę charakterystyczną dla lata zanotowano na stacji IMGW w miejscowości Kórnik pod Poznaniem w Wielkopolsce, gdzie zmierzono dokładnie 30,1 st. C.

Pierwszy upał w Polsce. Anomalia temperatury w Europie, 7 czerwca 2023

Padł pierwszy upał w Polsce w 2023 roku, 30 st. C. zanotowano pod Pozaniem w Wielkopolsce, czerwiec 2023

Tegoroczny pierwszy upał wystąpił kilkadziesiąt godzin wcześniej niż rok temu, gdy upał notowano dopiero 9 czerwca na dwóch stacjach IMGW na Lubelszczyźnie. Był to wtedy najpóźniejszy upał w roku od 12 lat. W tym roku również musieliśmy długo czekać na wartość 30 st. C. Najwcześniejszy upał w historii pomiarów w Polsce o wartości 30,7 st. C. był notowany 22 kwietnia 1968 roku w miejscowości Sulęcin.

Letnie temperatury maksymalne notowane w Polsce, 7 czerwca 2023

Pierwszy upał w Polsce padł w 2023 roku, gdzie letni żar czerwiec 2023

Letnie temperatury na poziomie ponad 25-29 st. C. wystąpiły w środę 07.06 na przeważającym obszarze kraju, zwłaszcza w centrum, na północy i zachodzie. Najwyższe temperatury notowano w rejonie Poznania, Torunia, Bydgoszczy, Szczecinka i Grudziądza.

Kolejne dni z lokalnym upałem w Polsce. Prognozowana temperatura, 8 czerwca 2023

Dni z upałem w Polsce, prognoza temperatury 8 czerwca 2023

W tym tygodniu w Polsce powinniśmy zanotować jeszcze lokalny upał. Najbliższa okazja na temperatury w okolicach 30 st. C. pojawi się w czwartek 8 czerwca szczególnie między Wielkopolską i Ziemią Lubuską. W pobliżu tych regionów również będzie gorąco.

Możliwy miejscami upał w Polsce. Prognozowana temperatura, 9 czerwca 2023

Pierwszy upał w Polsce, gdzie najwyższe temperatury, 9 czerwca 2023

W najbliższy piątek 9 czerwca także miejscami będzie możliwy upał w Polsce z temperaturą w okolicach 30 st. C., zwłaszcza między Kujawami, Wielkopolską i Ziemią Lubuską. W tym czasie najniższe temperatury nietypowo będą się utrzymywać na południu i południowym wschodzie kraju, gdyż w tych regionach zaznaczy się wpływ płytkiego niżu niosącego miejscami i okresami opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Miejscami opady będą ulewne.

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW-PIB


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Wiadomo PANOWIE coś o opadach u Mnie. Powiat Łaski dziś parę kropelek spadło u Mnie a wieczorem wypiętrzyła się ode Mnie mocna opadówka a u Mnie wiatr tylko był i zniecał pył na wyschniętej glebie. Współczuję zachodowi i północy na brak opadów. Doczekamy się my wszyscy. Moi rodzice są rolnikami i czekają na większe opady...

07 czerwiec 2023 - 22:17
Odpowiedz
JG

nie jestem rolnikiem, ale jestem świadomy i wyczulony na zmiany klimatyczne (i tzw. polskie problemy), na północy gdyby nie patrzeć na różnice temperatur jest zupełnie jak w Dubaju, dzień w dzień żarówa; po prostu zaraz zabraknie wody pitnej i to mnie martwi wszystko żółte, gleby, rośliny, w dzień żarówa, w nocy zimno - zupełnie jak na pustyni, właśnie w takich warunkach klimatycznych powstają pustynie

08 czerwiec 2023 - 11:07
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Musi Pan czekać. Zmiany klimatyczne są spowodowane winą człowieka i to wszystko przez człowieka, że u Pana nie pada. U Mnie dopiero jutro jakieś opady i wszystko napiszę. W której części Polski jest Pan ?

08 czerwiec 2023 - 11:25
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Północ zawsze będzie narażona na takie susze jak w tej chwili na północy ludzie doświadczają teraz. Za kilka pokoleń jak z moich analiz wygląda, że ta część niedługo z powodziami będzie. Zemsta musi przyjść jak do Mnie też musi przyjść. Wg Mnie wcześniej może to przyjść, ale to czas pokaże bo możemy nie dożyć do tego. Inni tak. Pozdrawiam.

08 czerwiec 2023 - 11:34
Odpowiedz
JG

mam czekać kilka pokoleń? Mam 37 lat, długo nie pociągnę :P region zach-pom

09 czerwiec 2023 - 17:26
Odpowiedz